Jorge Lorenzo uçtu

Moto GP'de Fransa Grand Prix'sini Yamaha'dan Lorenzo kazandı ve genel klasmanda liderliği ele geçirdi.

Jorge Lorenzo uçtu

Fransa'nın tarihi Le Mans Pisti’ndeki MotoGP sezonunun dördüncü yarışına Honda sürücüsü Dani Pedrosa pole-pozisyonunda başladı. Yarış öncesi yağan yağmur dolayısıyla ıslak olan pistte tüm sürücüler yağmur lastikleriyle start alırken, yarışın başlamasıyla birlikte 3. sıraya düşen Jorge Lorenzo ilk turu lider tamamlamayı başardı.

İlerleyen dakikalarda pist kurumaya başlayınca slick lastiklere geçmek isteyen Valentino Rossi pite girdi ve motor değiştirdi. Fakay Rossi tam olarak kurumamış olan pistte kaza yapınca yeniden pite dönmek zorunda kaldı ve 1 tur geriye düştü. Lider Lorenzo ise yağmur lastiklerinden kuru zemin lastiklerine son geçen sürücü olarak en iyi zamanlamayı yaptı ve Le Mans Pisti’nde kariyerinin ilk MotoGP zaferini kazandı. İspanyol sürücü bu galibiyetle 2 hafta önce kaptırdığı klasman liderliğini de geri aldı.

Yarışta ikinciliği Hayate Racing’den Marco Melandri alırken, 2007 yılından bu yana ilk kez podyum gördü. Le Mans Pisti’nde üçüncülüğüyse, son turda takım arkadaşı Andrea Dovizioso'yu geçmeyi başaran Dani Pedrosa aldı. Casey Stoner'ın beşinci olduğu mücadele en büyük kabusu Valentino Rossi gördü. İtalyan sürücü 3 kez motosiklet değiştirip kaza yaptığı ve bir de pitten geçme cezası aldığı yarışı 16. ve son sırada bitirdi. İtalyan sürücü bu sonuçla üst üste 13. kez podyuma çıkma şansını da kullanamamış oldu.

MotoGP'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve takımlar klasmanı...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...