"İlk kıvılcımı Dia’nın kırmızı kart görmesiyle çıkan olaylar, Galatasaray yedek kulübesindeki bir kişinin yanında getirdiği sarı kırmızılı bayrağı ortaya çıkarmasıyla olaylar patlak verdi."

İlişkili Haberler


Kadıköy'deki 'savaşın' ortasındaki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, açıklamasının devamında, "Fenerbahçeli taraftarlar o bayrağın orta sahaya dikileceğini zannetti” dedi.

Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki olaylı Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde güvenlik tedbirlerini yöneten emniyet yetkilisinin çarpıcı açıklamaları, Çetin Aydın imzasıyla Hürriyet gazetesindeki haberde yer aldı.

O gece polisin gözünden yaşananlar şöyle:
- Fenerbahçe tribünleri, Dia’nın kırmızı kart görmesinden sonra hareketlendi. Maçın bitimiyle birlikte saha içinde sevinen Galatarasaylı futbolcular ve teknik heyet Çevik Kuvvet koridoruna alındı. Futbolcular ve teknik heyet sevinirken, Fenerbahçe taraftarları takımlarını alkışlıyordu.

- Sevinç gösterisi sırasında Galatasaray yedek kulübesindeki bir kişi, yanında getirdiği yaklaşık 2 metrekarelik sarı kırmızılı bayrağı çıkarıp, açtı. Bayrağı sallamaya başladı. Fenerbahçeli taraftarlar da bu bayrağın orta sahaya dikileceğini zannetti.

- Bunun üzerine, Genç Fenerbahçeliler Grubu’nun bulunduğu tribün bölümünden sahaya atlayanlar oldu. Polis bu kişileri engellemeye çalışırken, geride kalanlar da aşağı inmek için merdivene yüklendi.

- Polis, kalabalık grupla baş edemeyince “Model 5” adı verilen biber gazını bu grubun üzerine sıktı. Ancak bu, grubu engellemek için yeterli olmadı.

- Bunun üzerine üst düzey bir emniyet yetkilisi Fatih Terim’e giderek, “Futbolcuları içeri alın burası karışıyor” dedi. Galatasaraylı futbolcular ve saha içindeki bazı Fenerbahçeli futbolcular körükten içeri girdi.

- Sayın valinin emriyle kızgın taraftarların saha içinde yalnız kalarak sakinleşmeleri ve taraftarlarla daha fazla karşı karşıya gelinmemesi için polislere “Körükten içeri girin” talimatı verildi.

- Bu hamleyle soyunma odalarındaki futbolcular ve yetkililer kordon içine alınarak koruma altına alınacaktı. Polisler kısa sürede körükten içeri girdi. Ancak taraftarlar bu kez körüğü tutan polislere ellerine ne geçirdiyse atmaya başladı.

- Taraftarlar, körüğün içine attıkları koltuk ve diğer eşyalara meşale fırlatınca yangın başladı. Körük alev alsa içerideki futbolcular da dahil çok sayıda kişi büyük bir yangının ortasında kalacaktı.

- Körükteki polisler gaz bombası atarak tekrar sahaya girdi ve taraftarlarla çatışma saha içinde yeniden başladı. Taraftarlar etkisiz hale getirildi. Saha içindeki olaylarda, tabanca şeklinde sıkılan ‘Model 5’ ve elle atılan ‘Zet’ biber gazı kullandı.

SAHAYA GİRENLER ÇAĞLAYAN'DAKİLER
Derbide güvenlik tedbirlerini yöneten üst düzey bir emniyet yetkilisi de, “Sahaya girenlerin çoğunun Çağlayan Adliyesi’ndeki şike duruşmalarından sonra olay çıkaran kişiler olduğu tespit edildi. Özel güvenlikçilerin ise sahaya giren taraftarlara karşı hiçbir müdahalesi olmadı. Derbi başlamadan önce de stadın kapılarını kırarak tribüne girmek isteyen yaklaşık 500 kişilik bir grup emniyet güçlerinin gaz ve kalkanlarıyla etkisiz hale getirildi” şeklinde konuştu.