Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenlenen turnuva, tek kadınlardaki yarı final maçlarıyla devam etti.

Turnuvayı 5 kez kazanan Serena Williams ile kariyerinin ilk grand slam yarı finaline çıkan 19 yaşındaki Madison Keys arasındaki karşılaşmanın ilk seti büyük heyecana sahne oldu.

Deneyimli rakibine karşı oyunun kontrolünü elinde tutan dünya 35'incisi Keys, yaptığı basit hatalar yüzünden üstünlük kuramadı. Tenisçilerin birer kez servis kırdığı setin sonucunu "tie break" belirledi. Çekişmeli geçen tie break'i 7-5 alan Williams, maçta 1-0 öne geçti.

Genç rakibine karşı psikolojik üstünlüğü ele geçiren Williams, Keys'in basit hata sayısının daha da artmasının yardımıyla 2'nci seti 6-2, maçı ise 2-0 kazanarak, Avustralya Açık'taki 6'ncı finalini oynamaya hak kazandı.

Tek kadınlardaki diğer yarı final eşleşmesinde, 2008 şampiyonu ve 2 numaralı seribaşı Maria Sharapova ile 10 numaralı seribaşı Ekaterina Makarova karşılaştı.

Burada ilk kez yarı final oynayan Makarova'nın zayıf servislerini iyi karşılayan ve 7 çift hata yapmasına rağmen winner'larda 23-11 üstünlük kuran Sharapova, 6-3 ve 6-2'lik setlerle korttan 2-0 galip ayrıldı. Sharapova böylece Avustralya Açık'ta 4. defa finale yükseldi.

SHARAPOVA'NIN WİLLİAMS'A KARŞI ŞANSI TUTMUYOR
Cumartesi günü 10.30'da oynanacak finalde rakip olan ABD'li Williams ile Rus Sharapova arasındaki 18 karşılaşmanın 16'sını, Williams kazandı.

Sharapova, Avustralya'da çıktığı 5 finalde de kupayı kaldıran Williams'ı son olarak Kadın Tenisçiler Birliği tarafından düzenlenen WTA Finalleri'nin 2004 yılındaki final maçında yenmişti.