Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off finalinde Fenerbahçe ile karşılaşacak olan Galatasaray'da antrenör Zafer Kalaycıoğlu, iki takımın da sezon içerisindeki performanslarıyla finali hak ettiğini söyledi.

Kalaycıoğlu, Basketbol Federasyonu resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, final serinin ilk maçını 6 Mayıs Perşembe günü Caferağa Spor Salonu'nda yapacaklarını ifade ederek, ''Gerçekten de herkesin gönlünden geçen finali yaşayacağız. Çünkü bayan basketbolunun ilerlemesi, büyük kulüplerin yaptığı yatırımlarla doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Bayan basketbolunun tarihine baktığımız zaman kupaları kazanan iki takım finale kalmış oldu'' dedi.

Son dönemlerde çok sakatlık sorunu yaşadıklarını anlatan Kalaycıoğlu, ''Mersin Büyükşehir Belediyesi karşısında normal sezonda Sophia Young'ı kullanamamıştık ki ona rağmen kazandık. Bahar'ın ve son olarak da play-off'ta Kathryn Douglas'ın sakatlanmasına rağmen maçlarımızı kazanmayı başardık. Bu bizim takım olarak ne kadar çok istediğimizin, herkesin ne kadar eksikliğini gidermek için çalıştığının bir göstergesi'' diye konuştu.

Kalaycıoğlu, Işıl Alben'in sakatlığı nedeniyle oyun kurucu olarak görev yapan Nilay ve Tuğba'nın önemli sorumluluk aldığını belirterek, ''Onların bu katkısını saygıyla karşılıyorum. Amacımız kendi işimizi yapmak. Ligin en az sayı yiyen ve en iyi savunma yapan takımı olarak bu performansımızı sürdürmek istiyoruz. Fenerbahçe karşısında daha iyi oynamamız gerekiyor. Çünkü maçlar daha zorlu geçecek. Türkiye Kupası tek maç üzerineydi. Ancak şimdi iki takımın da şampiyon olabilmesi için 3 maç kazanması gerekiyor. İyi oynayan taraf mutlaka kazanacaktır'' ifadelerini kullandı.

Kariyeri boyunca bir çok kez final heyecanı yaşadığını ve ilk maçın nerede oynandığının önemli olmadığını dile getiren tecrübeli antrenör, şunları kaydetti:

''Önemli olan maçın nerede oynandığından çok, nasıl oynandığıdır. Bizim kazanmamız için daha iyi oynamamız ve savunmamızı daha iyi yapmamız gerekiyor. Rakibimizin nasıl kurulduğunu ve ne kadar uzun süredir bir arada oynadığını en iyi şekilde bilen benim. Gerçekten onlarda hiç eksik göremiyorum. Begüm sakatlandı, ama doğrusu o da sezon içerisinde fazla dakika alamıyordu. Onun dışında Nevlin'in olmaması önemli bir kayıp. Bizde de Işıl yok. Sonuçta hiçbir şeyi kötü yapmamamız gerekiyor. Kim daha az hata yaparsa o şampiyonluğa ulaşacaktır.''