Kara Kartal Oley: 4-2

Beşiktaş, kupa finalinde Fenerbahçe fobisini söktü attı. Yusuf, Bobo (2) ve Holosko farkı getirdi. Fenerbahçe'nin 26 yıllık hasreti bitmedi

Kara Kartal Oley: 4-2

İSTANBUL/MERT AYDIN- 26 yıl önce Fenerbahçe'ye son kupayı kazandıran futbolcular isyan etmişler. Artık her sezon röportaj vermekten sıkılmışlar. Belki de bizden habersiz şimdiki futbolculara mesaj göndermiş olabilirler, "Aman kazanın artık şu kupayı" diye. Beşiktaş tarafında ise garip bir durum var maç öncesinde. Yıllarca Fenerbahçe maçlarında güle oynaya kazan sonra başla 2-1 yenilmeye. Taraftarın bünyesi alışık değil. Böyle olunca onların da temizlemesi gereken bir durum var ortada. Kısacası Fenerbahçe de Beşiktaş da stresli.


İzmir'in dağlarında çiçeklerin açtığını marşlardan biliyoruz. Tribünler de rengarenk. Beşiktaşlı futbolcular ısınırken Rüştü'nün sakatlığı rahatsız ediyor. Hakan kapıyor eldiveni. Aragones de Babacan Volkan'ı kupa kalecisi bellemişti zaten. Onu sürüyor sahaya. Tıpkı birkaç yıl önce Arsene Wenger'in tüm turları yedeklerle geçip finali de onlarla oynadığı gibi yapıyor.

Ekrem'i sola çeken ve Ali Bilgin'i zorlamaya çalışan Beşiktaş daha bu taktiğini sahaya yansıtmaya çalışırken golü buldu. Tello, korneri yerden Yusuf'a doğru kullandı. Açıkçası Yusuf gibi bir adamın bu kadar cılız bir vuruş yapmasını herkes yadırgadı. Sanırız Volkan da öyle. Top gitti Volkan'ın da çabasıyla içeri girdi: 1-0.

22'de Beşiktaş'ın ilk tehlikeli kontrası geldi. Tello, Selçuk'tan kaptı topu. Sağdaki Holosko'ya uzattı. Onun ortasında Bobo, maçı bitiriyordu. Ama top bacaklarının altından geçiverdi. Bu pozisyon Alex'i ve Fenerbahçe'yi uyandırdı. 25'te Alex'in ve 26'da Güiza'nın şutlarında Hakan başarılıydı. Ama 27'de Deivid sağdan geldi. Aradan kendini boşa çıkaran Güiza'ya uzattı. Sivok'u aşan top, Beşiktaş maçlarını boş geçmeyen İspanyol'un ayağına geldi: 1-1.

Fenerbahçe, golden sonra ayağa top yapmaya devam etti. Beşiktaş ise uzun toplar denedi. Set oyununda ise sarı-lacivertli savunmayı Ali tarafından delmeye çalıştılar. Ama nafile. 38'de Roberto Carlos'un eski günlerini hatırlatır frikiğinde Hakan refleksin kralını gösterdi. 41'de ise Güiza, Alex'ten gelen topu yine Brezilyalı'ya aktarmaya çalışırken pozisyon kaçtı.

İkinci yarıda Üzülmez'i oyuna alan Beşiktaş 47'de yine Bobo ile fırsat yakaladı. Ara pasını kovalayan Brezilyalı'nın vuruşu kaleciye takıldı. İkinci yarıya daha agresif başlayan Beşiktaş 56'da öne geçti. Bobo ceza alanı dışından kaçırdıklarını affettirecek ve kaleci Volkan'ı zora sokacak şekilde vurdu: 2-1.

60'ta Deivid sağdan geldi. Ortasında Semih'in vuruşu direğin yanından fişek gibi dışarı çıktı. 63'te Beşiktaş ceza alanı içi karıştı. Güiza ve Lugano etten duvarıdan geçiremedi topu. 64'te Tello'nun yaydan harika şutu Volkan'ın eline çarpıp üst direkte patladı. 69'da Tello, savunmadan çaldığı topla ceza alanına girdi ama Volkan hayati bir kurtarış yaptı.

73'te Yusuf, Gökhan'dan aldı topu. Soldan ortası bir türlü havadan inmedi. Bobo da geldi kafasını doğru yere yönlendirdi: 3-1. 80'de Tello'dan aldığı topla Holosko ceza alanına girip rahatça golünü attı: 4-1. 90'da Hakan, Güiza'yı düşürünce penaltı kazandı Fenerbahçe. Alex , ikinci yarıdaki tek olumlu hareketini yaptı: 4-2.

BEŞİKTAŞ-FENERBAHÇE: 4-2
Hakemler:
Bünyamin Gezer, Tarık Ongun, Asım Yusuf Öz
Beşiktaş: Hakan, İbrahim Toraman (46 İbrahim Üzülmez), Gökhan Zan, Sivok, Ekrem, Cisse, Ernst, Yusuf (75 Uğur), Holosko, Bobo (83 Nobre), Tello
Fenerbahçe: Volkan Babacan, Ali, Gökhan Gönül, Lugano, Roberto Carlos, Deivid, Selçuk, Emre (66 Deniz), Uğur (52 Semih), Alex, Güiza
Goller: Yusuf (6), Bobo (56, 73), Holosko (80); Güiza (27), Alex (90, pen)
Sarı Kartlar: İbrahim Toraman, Sivok; Lugano, Semih

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...