Karışık liste

Atletizm Federasyonu'nun Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne göndermeye çalıştığı liste her tarafından delinerek farklı tartışmalara yol açtı.

Haberler 23.02.2009 - 19:59

18 Şubat Çarşamba günü NTV 'da Amatörler Kulübü'nü yapan ekipten Gökhan Çetinbaş, Türkiye Atletizm Federasyonu'nun web sitesine girdi. Yeni bir haber var mı diye bakacaktı. Bir duyuru gördü. Tıkladı üzerine duyurunun.

Önce yazıyı okudu. "Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ile Devlet Sporcu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanunun Geçici 1. Maddesine göre; 2012 Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmak amacıyla Atletizm branşında ekte isimleri yazılı sporcular Teknik Kurul tarafından belirlenmiştir. Belirlenen sporcuların, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere ekteki formu bilgisayar ortamında doldurarak atletizmtr@yahoo.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Federasyona gönderilecek olan formlar 20 Şubat 2009 günü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün ilgili daire başkanlığına teslim edilecektir" yazıyordu.

Listede 120 kişinin ismi vardı. Gökhan, isimlere bakarken bir eksiklik farketti. Emin olmak için bir daha inceledi. Sonra bir daha. 2009 yılı içinde 400 metrede peş peşe 2 Türkiye salon rekoru kıran ve önümüzdeki ay Torino'da Avrupa Salon Şampiyonası'nda final koşmasını beklediğimiz Pınar Saka yoktu. Bunun yanında formların doıldurulması için sadece 2 gün verilmişti.

Gökhan, Federasyon Başkanı Mehmet Terzi'yi aradı doğal olarak. Sporculuk yaşamında da yöneticiliğinde de önemli başarılara imza atan Terzi, "Ben hiçbir listeye onay vermedim. Şimdi konuyu inceleyeceğim" dedi. Terzi inceleme yaparken bizim Gökhan, sporcularının adı listede olan bazı antrenörlerle görüştü. Hiçbirinin listeden de formlardan da haberi yoktu. Halbuki 2 günlük bir süreleri vardı.

Bu arada Mehmet Terzi ile tekrar görüşüldü. Terzi, "Liste genişletilecek. Pınar'ın da adı eklendi" dedi. Gökhan, sayfayı yenilediğinde sporcu sayısı 121'e çıkmış, Pınar Saka da listede yerini almıştı.

Atletizmde tarihimizin en başarılı olimpiyatını geçirdikten sonra bile Terzi gibi saygın bir ismin karşısında çıkanları aldıkları oyları görünce şaşırmıştım. Şimdilerde ortalıkta özellikle Teknik Kurul'la ilgili, ki bu listeyi o kurul yaptı, iddialar var. Kurulun başkanı Muharrem Or'un ve kuruldaki bazı isimlerin faal antrenör olması sıkıntı yaratıyor. Yani Or gerçekten samimi bir karar alsa bile bu öyle yorumlanmıyor. Ardında bir şeyler aranıyor. Bu durum, Terzi'nin de işini zorlaştırıyor.

Liste 19 Şubat günü 147 kişiye çıktı. Duyuruda bu isimlerin performanslarına göre listeden çıkabilecekleri, yeni isimlerin de girebileceği belirtiliyor. Listede 2012 Londra Olimpiyatları'nda 41 yaşında olacak sporcu da var. Umarız ona yapılacak yatırımların sonucunda mücadelesini yapar. Liste sonra yeniğden 120'ye indi bu arada.

Pekin'de Elvan'ın aldığı 2 gümüşün yanı sıra Bekele'nin 7'nciliği, Selim Bayrak'ın 10 bin finali, Nevin Yanıt'ın 100 engelli yarı finali bizi umutlandırdı. Halil Akkaş da sakat olmasa muhtemelen final koşabilecekti. Daha arkadan gelen Merve Aydın, Pınar Saka, Türkan Erişmiş gibi isimler var. Bu tip komik hatalar ya da dalgınlıklar, insanların tatsız düşüncelere kapılmasına neden oluyor. Bir antrenör, "Benim kulübümden sporcu yazmışlar. Ben bu sporcuyu tanımıyorum" diyor mesela. Teknik Kurul'la antrenörler arasında bir diyalog eksikliği var gibi görünüyor.

Sayfa Yükleniyor...