Hollandalı futbolcu Van der Wiel, dolandırıcılık olayıyla ilgili menajeri Mehmet Zeki Şahin ile Zorlu Center'de gazetecilere açıklama yaptı. Van der Wiel, yaklaşık 4 milyon dolar dolandırıldığını ve şikayetçi olduğu 2 zanlının serbest bırakılmasından dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirtti. 

Zanlılardan Ü.A ile geçen yıl kasım ayında tanıştığını ve bir ay sonra banka yoluyla 440 bin dolar ödediğini anlatan Van der Wiel, "İlk ödemeyi takımda kadro dışı kalmadan yaptım. Kulüp yöneticilerine dolandırıldığımı söyleyemedim. Böyle üzücü bir olaydan dolayı durumu menajerim de dahil kimseyle paylaşamadım." ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaylar nedeniyle hayatına büyük bir darbe vurulduğunu ve bu olayın futbolunu da etkilediğini savunan Hollandalı futbolcu, "Bütün birikimimi kaybettim. Hayatımın ve kariyerinin en büyük darbesini yedim. Fenerbahçe'deki kötü performansımın sebebi de bu üzücü olaydır. Benim hayatıma büyük bir darbe vurdu bu üzücü olay. Kulüple de aram pek iyi değildi. Bu olaydan sonra daha da kötü oldum ve verimim düştü. Performansım olumsuz etkilendi. Sorundan dolayı futbol kariyerim de olumsuz etkilendi. Benim Türkiye'yle bir sorunum yok. İster istemez bu olaylardan sonra sarsıldım. Burada kalıp, futbola devam etmek istiyorum." dedi.

Van der Wiel, Fenerbahçe Kulübünün olayla ilgili kendisine yardımcı olup olmadığıyla ilgili soruya ise, "Ne dememi bekliyorsunuz. Doğruyu mu söylemem gerekiyor ya da işlerine geldiği gibi mi söylemem gerekiyor? Kulüple ilgili herhangi bir şey anlatamam. Yoksa kendimi daha da zor durumda bırakacağım." şeklinde cevap verdi.

"KULÜBE BİLGİ VERMEMEKLE HATALI DAVRANDIM"

Olayın duyulmasının ardından Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat'la konuyu paylaştığını anlatan Van der Wiel, "Bu üzücü olay duyulduktan 1 gün sonra antrenöre her şeyi izah ettim. Kendisinden özür de diledim. Antrenörüme de performansımın bu nedenle düşük olduğunu söyledim. Keşke kulübe daha önce söyleseydim bunu. Şu anda fazla bir şey anlatamıyorum. Tabii ki bu olayı en başta menajerime söylemem gerekiyordu. Bir de kulübe bilgi vermem gerekiyordu. Burada hata yaptım." dedi.

Zanlılar Ü.A ile arkadaşı S.S'nin serbest bırakılmalarıyla ilgili yorum yapmayan Van der Wiel, "Gülüşüm bile yetmiyor mu bu duruma? Şaka gibi bir durum. Adamlar serbest bırakıldı. Aynı konulardan bir sürü dosya ve sabıkaları var. O kadar davası var ve başka kişileri de bu yöntemlerle dolandırmışlar." ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin Hollanda Konsolosluğuna herhangi bir bilgi vermediğini ama yakında başvuracaklarını aktaran Van der Wiel, "Baktım burada bir gelişme olmuyor, 2 gün içinde konsolosluk yetkililerine durumu bildireceğiz. Bu parayı kendilerinden geri istedim. Sonra 600 bin dolar daha istediler ve 'Verdiğiniz para yanar' dediler." diye konuştu.

"BURAYA FUTBOL OYNAMAYA GELDİM"

Türkiye'de forma giyen diğer Hollandalı futbolcularla görüştüğünü ve bazı kişilerce onlara da benzer yöntemlerin teklif edildiğini dile getiren Van der Wiel, "Galatasaray'da Sneijder’le de samimiyetim var. Bana dedi ki, 'Neden para verdiniz? Bana da yanaşmaya çalıştı ama ben (defol git) dedim. Benim yurt dışında da farklı alanlarda yatırımlarım var. Hiçbir zaman bir sorun yaşamadım. Burada ilk kez böyle bir durum oldu. Van Persie'ye sormamışlar bunu. Onu dolandırmak için herhangi bir girişimde bulunulmadı. Buraya futbol oynamak için geldim. Eğer bu sorunumu çözersem gerçekten futbol olarak da olumlu sonuçlanır." dedi.