'Kaskı ölümden kurtardı'

Alman pilotun tedavisini üstlenen doktorlar, Michael Schumacher'in durumunun oldukça kritik olduğunu duyurdu.

Haberler 29.12.2013 - 15:29

'Kaskı ölümden kurtardı'

Fransa'da kayak yaptığı sırada kaza geçiren Formula 1'in eski pilotu Michael Schumacher, hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Tedavi gördüğü Grenoble Hastanesi'nden yapılan açıklamada, hastaneye getirildiğinde baygın olan Schumacher'in cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyacak ciddiyette kafa travması geçirdiği belirtildi.

Fransız doktorlar, Schumacher'in kaskı sayesinde ölümden kurtulduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Hastaneye geldiğinde beynine darbe almıştı. Beyninde oluşan hasarın nasıl bir sonuç oluşturacağını bilmiyoruz. Durumu kritik ve hayatı için mücadele veriyor. Çok ciddi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne olacağı konusunda bir şey söylemek için henüz erken, bir tahminde bulunamayız. Kaskı olmasaydı Schumacher büyük olasılıkla ölmüş olacaktı. Ailesi Schumacher'in yanında ve her saat kendilerine bilgi veriyoruz."

VÜCUT SICAKLIĞI KONTROL EDİLİYOR
Fransız doktorlar, Schumacher'in ikinci bir ameliyata alınmayacağını belirtti. Verilen bilgide, Schumacher'in dün yerel saatle 12.40'ta hastaneye getirildiği ve kafatası ile beyin arasında kan birikmesi tespit edilmesiyle hemen ameliyata alındığı ifade edildi.

Ameliyatta biriken kanın alındığı ve yoğun bakımda bulunan Schumacher'in beyin metabolizma hızının artmasının önlenmesi için vücut sıcaklığının 33-34 derecede tutulduğu belirtildi. Yanında çok sayıda doktorun bulunduğu Schumacher'in, düşüş esnasında çok sert bir şok yaşadığı ve kaskı sayesinde mutlak ölümden kurtulduğu ifade edildi.

Doktorlar, kayak esnasında bu tür kazaların her zaman yaşanabildiğini belirtirken, kask takmanın ciddi yaralanmalara karşı en önemli unsur olduğunun da altını çizdi.

INSTAGRAM'DAN MESAJ
Alman pilotu ziyaret etmek için eski Formula 1 pilotlarından Oliver Panis'in hastaneye geldiği ancak Schumacher'i göremeden ayrıldığı da ifade edildi.

Eski F1 pilotu Felipe Massa da fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'da, Schumacher ile çekilen bir fotoğrafını koyarak, "Micheal, senin için dua ediyorum kardeşim. Umarım en kısa sürede iyileşirsin. Tanrı seni korusun" ifadesini kullandı.

Fransız pilot Romain Grosjean da sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Şu an tek düşündüğümüz Schumi ve ailesi. Dilerim çabucak iyileşir" yorumunda bulundu.

Formula 1'de 1994-2004 arası 7 kez dünya şampiyonu olan efsanevi Alman pilot Schumacher, 3 Ocak'ta 45. doğum gününü kutlayacaktı.

Efsanevi Formula 1 pilotu, Fransız Alpleri'nde yer alan Meribel'de sabah saatlerinde kızıyla kayak yaparken düşmüş, kaskı olmasına rağmen başını taşa çarparak ağır yaralanmıştı. Pist görevlilerinin erken müdahalesiyle helikopterle Moutiers'de bir hastaneye kaldırılan Schumacher, daha sonra Grenoble'daki CHU de Grenoble Hastanesi'ne sevk edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...