Katar 2018 ve 2022 için başvurdu

Katar, Dünya Kupası düzenlemek için adaylığını koyan ilk Arap ülkesi oldu. Katar Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Hamad El Tani, ülkesinin 2018 ve 2022 Dünya Kupası için adaylık başvurusunu FIFA Başkanı Sepp Blatter'e iletti.

17.03.2009 - 11:51

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika'da Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan ilk ülke olacak. FIFA, futbolun daha geniş coğrafyalara ulaşması için turnuvanın değişik kıtalarda düzenlenmesine büyük önem veriyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen Katar, Dünya Kupası düzenlemek için adaylığını koyan ilk arap ülkesi oldu.

Başvuruyu bizzat Katar Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Hamid El Tani yaptı. El Tani, tarihi bir gün olarak nitelediği adaylık başvurusunun ardından, futbolun birleştiriciliğinin Ortadoğu'ya da barış getirmesi dileğinde bulundu.

FIFA Başkanı Sepp Blatter de, Katar'ın geçmişte çok sayıda önemli organizasyona ev sahipliği yaptığını hatırlattı ve 2011 Asya Kupası'nın, bu küçük Arap ülkesi için büyük bir sınav olacağının altını çizdi.

2018 ve 2022 Dünya Kupaları için adaylığını koyan Katar'ın, İngiltere, Avustralya gibi önemli rakipleri bulunuyor.

Japonya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri de Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunmayı düşünüyor. 2018 ve 2022 Dünya Kupaları'nın düzenleneceği ülkeler gelecek yılın Aralık ayında açıklanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...