Kayseri'de kötü giden tek şey seyirci!

Kayseri şehri Türkiye'nin en modern statlarından birine sahip. Ancak Kayserispor'un ligde gösterdiği istikrarlı performansa rağmen sarı-kırmızılı taraftar maçlara beklenen ilgiyi göstermiyor. 32 bin 500 kişi kapasiteli Kadir Has Stadı’na bu sezon 4 karşılaşmada toplam 28 bin taraftar geldi.

22.10.2009 - 10:50

Kayseri'de kötü giden tek şey seyirci!

1960 yılında hizmete giren Kayseri'nin emektar stadı Atatürk, geçen yıla kadar şehrin futbol yükünü çekiyordu. Kayserinin Süper Lig'de iki takımla temsil edilmesi sonrasında da her iki takımın Avrupa Kupaları’nda mücadele ettiği dönemde 48 yıllık stadın şehre yakışmadığı yorumları yapıldı. Takımların başarısı ise seyirci sayısını artırmaya aynı derecede katkı sağlamıyordu. Şehrin futbol potansiyeli anlamında iki takımı kaldıramadığı yorumları yapılırken, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası’na adaylığının ortaya çıkması ve Büyük Şehir Belediyesi'nin devreye girmesiyle Kadir Has Stadı’nın temelleri atıldı.

Ancak Kayserispor'un tek kaldığı, Agüerolu, Forlanlı Atletico Madrid'in şehre geldiği dönemde bile 25 bin kişilik kapasite doldurulamadı.

4 tribünü de kapalı, zemini alttan ısıtmalı kısacası belki Avrupa standartlarının bile üstünde olan futbol arenasının seyirciyi de maçlara çekmesi bekleniyordu ama olmadı.

32 bin 500'e çıkan seyirci kapasitesi milli takım ya da 3 büyükler şehre uğramadığı zaman hiç dolmadı.

Nitekim bu sezonun rakamları da üzücü... Sarı-kırmızılılılar bu sezon kendi evinde oynadığı 4 maçın toplamında bile Kadir Has Stadı’nın kapasitesine ulaşamadı. Kayserispor-Gaziantepspor maçında 12 bin 152, Denizlispor maçında 4 bin 840, Kasımpaşa maçında 4 bin 904 ve son oynadığı 3-0 kazandığı Ankaragücü maçında ise 6 bin 604 seyirciye oynadı. 4 maçın toplamı 28 bin 500'de kaldı.

Kayserispor'un futbolu ve stadı son 5 yılda önemli gelişme gösterirken seyirci sayısında tespit edilen yüzde 60'a varan azalma, şehir açısından çözülmesi gereken bir sorun olarak ön plana çıkıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...