Şenol Güneş: Kazanırsak işi bitiririz

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Lokomotiv Moskova maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Ersan Gülüm ile soruları yanıtlayan Şenol Güneş, Lokomotiv maçının önemine değinerek "Kazanırsak işi bitiririz" dedi

Ntvspor 04.11.2015 - 17:15

Şenol Güneş: Kazanırsak işi bitiririz

Basın toplanıtsında söz alan Ersan Gülüm, Lokomotiv Moskova deplasmanından galip gelme şansı yakaladıklarını hatırlatırken, "1-1'lik eşitlikten sonra golü bulamadık, berabere bitti. Şimdi rövanş var. Karşımızda çok güzel bir takım var. Biz de iyi ve formda bir ekibiz. Ligde birinciyiz ve gruptan da birinci çıkmak istiyoruz. Kim kazanırsa avantaj elde eder. Rakiplerimiz Lokomotiv ve Sporting'le puanlarımız hemen hemen yakın. Mutlaka kazanmamız gerekiyor. 3 puan bizim için çok önemli. İnşallah iyi bir sonuç elde ederiz" dedi. 

"VÜCUT BUNA ALIŞTI"

Takımın sık aralıklarla maç oynadığının hatırlatılması ile oyuncuların mental ve fiziksel olarak durumunun sorulması üzerine ise Ersan Gülüm, "Fizik olarak genelde iyiyiz. Geçen sene daha çok seyahat yapmıştık. Deplasman maçlarını Ankara'da oynuyorduk. Şimdi istanbul'da oynuyoruz. Bizim için bu daha iyi. 3-4 günde bir maç oynuyoruz. Vücut buna alıştı. Yorgunluk olmuyor, gayet normal ve maçlara iyi hazırlanıyoruz. Fiziksel mental olarak iyi durumdayız. Daha tecrübeli ve daha istekliyiz" ifadelerini kullandı. 

Maçlarını Olimpiyat ile Başakşehir'de oynamalarının sorun olmayacağını kaydeden Ersan Gülüm, "Başakşehir olursa sorun olmaz. Olimpiyat'ta bu aralar hava şartları iyi. Zemin de güzel. Sorun olmayacak. Ne yapacağımızı biliyoruz. Kazanmak için çıkacağız. Avrupa'da başarılı olmak istiyoruz, geçen sene olduğu gibi daha ileri gitmek istiyoruz. Olimpiyat bizi zorlamaz. Bir iş için; 3 puan ve kazanmak için çıkacağız" diye konuştu.

Geçen sezon defansta Pedro, Sivok ve Necip'le; bu sezon ise aynı mevkide Rhodolfo ile oynadığı ve bunları karşılaştırması istenen Ersan Gülüm, "Rhodolfo bu sezon iyi performans sağladı. Türkiye'de ftubol oynamak, hele bir yabancı için zordur. İyi bir birliktelik yakaladık. Şenol Hoca'nın istediği hücum futbolu. Görevimi daha iyi yapmaya ve basit oynamaya çalışıyorum. Hocanın istediği şeyler bunlar. Hocanın istediklerini yapınca işler daha kolay oluyor" yorumunu yaptı. 

"KAZANIRSAK GRUBU BİRİNCİ BİTİRME ŞANSIMIZ VAR"

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Lokomotiv maçını kazanmaları durumunda grubu lider tamamlama şanslarının olacağını söyleyerek sözlerine başlarken, "Gruptaki ilk yarıyı tamamladık. İlk yarıda 2 maç deplasmanda yapmıştık. İkinci yarının ilk maçını Lokomotiv Moskova ile oynayacağız. Sonra Skenderbeu ve son olarak Sporting maçlarımız var. Grupta ikinciyiz ve kazandığımızda gruptan birinci çıkma şansımız var. Liderle oynuyoruz. Orada yenseydik onları geçme şansımız vardı, burada yenersek avantajlı duruma geçeriz. Biz sonraki maçta Skenderbeu ile oynarken rakibimiz Sporting ile oynayacak. Kaybedersek Lokomotiv Moskova avantajı yakalar. Her şeyin lehimize olması için kazanmak için oynayacağız. Eksik oyuncumuz yok. Bütün oyuncularımız hazır. Kazanırsak işi bitiririz. Umarım güzel bir maç olur ve kazanırız" dedi.

Antalyaspor ve Kasımpaşa ile oynadıkları ligdeki son iki maçlarındaki kadroların aynı olduğu ve rotasyona gidip gitmeyeceğiyle ilgili soruyu da Güneş, "Alex Milosevic'ten memnunum. Top tekniği ve görev olarak iyiydi. Yakın markajda sorunlarımız vardı. Rhodolfo ile rakibe yakın olduğumuzda az pozisyon verdik. Topu oyuna sokması oyuna katılımı iyiydi. Rakibe daha yakın olması lazımdı. Aktif olarak Ersan biraz daha dinamik. Eksiği var; ancak bunları düzelttiğimizde daha iyi olacağız"  ifadeleriyle yanıtladı.

Kadrodaki rotasyonla ilgili yorumlarına devam eden Güneş, "Kadro değişikliği yapayım gibi bir tercihim yok. Oyuncu; sağlık, fizik ve mental olarak iyiyse oynatırım. Ama bazen gerekli olursa dinlendirebiliriz. Son Kasımpaşa maçında kenara almamız gereken oyuncu olarak düşündüğümüzde, gerek yok. Oyuncunun ilk 11'de oynayıp oynamamasından çok, ne verdiği önemlidir. 5 veya 45 dakika oynayıp katkı yapıyorsanız bizim için iyi. Her oyuncu ilk 11 başlamak ister. Fizik ve moral olarak hazır olan her oyuncuyu oynatıyoruz. Bu hafta da iki maç oynayacağız. Kasımpaşa maçından sonra toparlanma süremiz vardı. En kısa süreyi Lokomotiv Moskova maçından sonra yaşayacağız. Bir gün sonra rejenarasyon çalışması yapıp sonra Bursaspor'la oynayacağız. Bu zorlayacak. Ama şimdi tek hedefimiz Lokomotiv Moskova" diye konuştu.

"SABIRLA, İNATLA, DİRENÇLİ OYNARSAK KAZANIRIZ"

Lokomotiv Moskova maçını kazanmanın avantaj olup olmamasının maç kazanmayla orantılı olacağını vurgulayan Güneş şöyle devam etti, "Maç kazanırsanız her şey kolaylaşır. O kolaylığa ulaşmak için çok çalışmak lazım. Rakip orada da aynı şeyi yapmaya çalıştılar. Zaman zaman bekleri çıkarıp kontrol ediyor. Lizbon maçında da bunu yapıyor. Hücumda Samedov, Maicon, Niasse oynuyor. Rakibin hücuma dönük bir eksiği yok. Corluca cezalı, diğer stoper sakat. İki stoperden kimlerin oynayacığıyla ilgili bir soru işareti var. Bekleri zaten aynı isimler. Ön liberolarında bellki değişiklik olur. Bizden sonra maç kazanamadı ama oyun formatları aynı. Son maç farklı bitmesine rağmen çok baskılı bir maç değildi. Ama futbol böyle bir oyun. Savunma anlayışı olan bir takım bekliyoruz. Önemli olan bizim ne yapacağımız. Niasse rakibin en önemli oyuncusu. Sabırla, inatla ve dirençli oynarsak kazanacağımızı düşünüyorum."

Önlerindeki 2 maçı kazanmaları durumunda gruptan çıkmayı garantileyeceklerini kaydeden Şenül Güneş, "Bir sonraki maç beraber kalsalar bile 2'li averajda öne geçeceğiz.

Uzun bir sakatlık sonrası takıma dönen Veli'nin antrenmanlara çıkabileceğini söyleyen Şenol Güneş, "Ama şu anda kontrollü gidiyor. Sadece Veli ile ilgili değil, oyuncuma 'sahaya çıktığında sakatlığın seni etkiliyorsa oynama' derim. Veli'nin de uzun bir sakatlık sonrası geri dönmesi için çalışmaya ihtiyacı var. Fiziksel bir sorunu yok ama kendisinin de rahat olması için zamana ihtiyacı var. Haftaya da takıma katılabilir. Sakatlanırsa tekrar geri dönmesini istemiyoruz. Devreye kadar gelir, ama şu anda yüzde 100 hazır dersem doğru değil" ifadelerini kullandı.

"KADRODAKİ BÜTÜN OYUNCULAR VAZGEÇİLMEZDİR"

Kadroda olan bütün oyuncuların vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Şenol Güneş, "Şu anda kalecileri de sayarsan 22 oyuncu var. Şu anda bir oyuncu verimi varsa o verimi kullanmak zorunda. Oynuyor, ben de zorluyorum ama iyi oynamıyorsa dinlendiririm. Formdaysa oynatmaya devam ederim. Savunma oyuncuları daha farklı oyunculardır. Yaratıcılık ve sonuç değiştirme bakımından hücum oyuncuları daha etkilidir. Savunma, oyuncular oturması; takımın ileri gitmesi için önemlidir. Tosic'le başlamıştık İsmail'le devam ettik. Onun dışında takım aynı. Ersan haric defanstaki tüm dördü yeni. Hücumdakiler zaten yeni gelenler, karmasını yapıyoruz. Kamuoyu; önce mevcudu görmek istiyor, iyiyse; geleceği gidiyor. Gelecek de iyiyse geçmişe dönüyor. İşimizin gereği olarak oyuncu sahada en iyisini vermeli, veremezse değişmeli" açıklamalarını yaptı.

"MUSTAFA PEKTEMEK'İ SATTINIZ"

Quaresma ve Gökhan Töre'nin zaman zaman kenarda kaldığının ve bundan rahatsızlık duyduklarının hatırlatılması üzerine Şenol Güneş basına da sitemde bulundu. Sadece iki oyuncunun değil bütün oyuncuların aynı olduğunu kaydeden Güneş, "Kerim oynamıyor ama gayet iyi çalışıyor. Cenk zaman zaman giriyor. Mustafa Pektemek var. Şu anda kenar oyuncusu olarak Gökhan, Ricardo, Kerim giriyor. Onlar da oynamak istiyor. Ama takımda da beklemeyi bilmek lazım. Hazır olmak gerekiyor. Forvette de Mario oynuyor. Cenk de iyi. Mustafa'dan da memnunum. Bu arada hemen Mustafa'yı sattınız, hayırlı olsun" dedi.

GÖKHAN VE QUARESMA'YA MESAJ

Bu tür olayların oyuncular arasında duygusal kırılmalar yaşanmasına neden olduğunu kaydeden Beşiktaş'ın tecrübeli çalıştırıcısı, "Kadronun formda olması işimize gelirken bu tartışmayı açmak doğru değil. Geçen maça Gökhan ve Sosa ile de başlayabilirdim. Dinamik Necip ve Ricardo'yu çıkarmak istemedim. Ricardo beklediğimi daha az verdiği için çıkardım. Kötü oyuncu diye bir şey yok. Bazen oyuncu ikinci yarı girip maçın kaderini değiştiriyor. Biraz spekülasyona bizim dışımızda oyuncu da katkı yapıyor. Bizim özel bir sorunumuz yok. Burada her oyuncu takıma katkı yapsın diye var. Gökhan ile Ricardo yetenekli, yaratıcı, sonucu değiştirmeye aday isimler. Eğer hareket ve becerilerini iyi kullanmasa takıma zarar verebilirler. Onlar da bunu bilmeli. Bazen 45; bazen 90 dakika bunları devam ettirmeli. Benim sorunum yok. Onların da olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın en iyi oyuncusu olsanız da yanında bir oyuncu olabilir. Tepkileri olacaksa bu olmamalı" diyerek sözlerini bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...