Arda Turan'dan özel açıklamalar

Atletico Madrid formasını giyen Arda Turan, %100 Futbol'a özel açıklamalar yaptı. Turan, Diego Costa'nın Beşiktaş'a transferinin sakatlık engeline takıldığını söyledi.

Haberler - Ntvspor 26.12.2014 - 05:08

Arda Turan'dan özel açıklamalar

Atletico Madrid forması giyen Arda Turan, "Türkiye'ye döndüğü takdirde hangi takımda oynarsın sorusuna Arda Turan; "'Allah bana dönmeyi nasip ederse Galatasaray'da oynarım'' yanıtını verdi.

Arda, "Nihat Kahveci, İspanya'dayken Türkiye'ye dönersem bir tek Beşiktaş'a dönerim diyordu. Sen de bir tek Galatasaray olur diyor musun?" sorusunu ise "Ben de öyle diyordum" diye yanıtladı.

FENERBAHÇE'DEN TEKLİF ALDI MI? 

Fenerbahçe'den teklif alıp almadığı şeklindeki soru üzerine ise Arda Turan, "Zaman zaman aramızda böyle konuşmalar oldu. Fenerbahçe'ye saygım sonsuz. Fikrim biliniyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe'de oynamam diyorum. Galatasaray'da oynamak isterim. Galatasaray seyircisini duyduğum zaman insanın tüyleri diken diken oluyor. Kulübün istemezse Avrupa'da başka takımda oynarım" açıklamalarını yaptı.

Türkiye'den Avrupa'da oynayabilecek oyuncuların sorulması üzerine ise Arda Turan, "Gökhan Gönül, Caner, Selçuk ve Burak yüzde yüz oynayacak seviyedeler. Burak, doğru tamamlayıcı bir oyuncu. Doğru yönlendirilirse özel bir oyuncu. Atınç'ı çok beğeniyorum. Fiziği iyi olmasına rağmen, ayağını çok iyi kullanıyor. Gökhan Töre'yi çok seviyorum. Ama Gökhan Töre bire birlerde daha az top kaybetmeli ve daha iyi yönlendirilmeli" yanıtını verdi.

'ATLETİCO BURAK'LA MADDİ KONULARDA ANLAŞAMADI' 

Atletico Madrid'e oyuncu tavsiye edip etmediğiyle ilgili soruya da Arda Turan; "Burak'ı bana sordular. Ben de 'alın' dedim. Hakıkaten Burak Yılmaz çok özel bir futbolcu. Biraz daha yönlendirilmesi gerekiyor. Ancak maddi konularda anlaşamadılar ve olmadı" yorumunu yaptı.

Geçen yılki takım arkadaşları Jose Sosa ve Diego Ribas'ın Türkiye'de oynadığın hatırlatılması üzerine Arda Turan, "Jose Sosa iyi ve yetenekli bir oyuncu. Diego çok özel bir oyuncu. Beraber oynadığımızda ben sağda o sol tarafta oynuyordu. Valencia'da ben solda Diego sağda oynamıştı. Öyle UEFA kupası kazanmıştık. Diego üstüste fazla maç oynamadı ve morali bozuk olabilir. Yoksa çok iyi bir oyuncu. Diego'nun oynamadığı için mutsuz olacaktır. Sosa da Diego gibi her yerde oynar. Atletico'da Simeone zaten onu tercih eder. Oyuncuların her yerinde oynamasını ister. Bu yıl ben, forvet de oynadım" ifadelerini kullandı. 

DIEGO COSTA BEŞİKTAŞ'IN KAPISINDAN DÖNDÜ 

Eski takım arkadaşı ve Chelsea'nin golcü yıldızı Diego Costa'yla ilgili bir itirafta bulunan Arda Turan, "Onunla konuştuğumda Beşiktaş ile anlaştığını ama bağları koptuğu için transferin gerçekleşmediğini söyledi" dedi.

'EN İYİ ORTA SAHA OYUNCUSU DEĞİLİM' 

UEFA'da yılın 11'i konusunda da düşüncelerini söyleyen Arda Turan, "Ama en iyi orta saha oyuncusu değilim. Mevcut şartlarda La Liga şampiyonu olduk. UEFA'da yılın 11'ine girebilirim. Ama en iyi orta saha oyuncusu olmam, haksızlık olur" ifadelerini kullandı.

Arda Turan, Şampiyonlar Ligi'nde karşılaşacakları Bayer Leverkusen'i ve Milli Oyuncular Hakan Çalhanoğlu ile Ömer Toprak'ı da değerlendirirken, "Hakan Çalhanoğlu'nu çok beğeniyorum. Çok önemli bir silahı var. Duran top. Oyunculuğu da iyi. Ömer de iyi bir oyuncu. Zor işimiz" yorumunu yaptı. 

'TÜRKİYE'YE ÇALIŞMAYA GELDİM' 

Yılbaşı arası için Türkiye'ye gelen Arda Turan şaka yollu olarak "Türkiye'ye çalışmaya geldim" dedi. İspanya'ya gitmesi ve Atletico Madrid'in gurur duyduğu 1996 ruhunu geride bıraktığının hatırlatılması ve İspanya'da yaşam nasıl gidiyor sorusuna Arda Turan, "Dışarıdan nasıl görünüyorsa, içeriden de öyle. Bana her durumda destek veren insanımıza teşekkür ediyorum. Futbol anlamında istediklerimi sahaya yansıttım. Bununla beraber iyi futbolla birlikte başarı oldum. İlk gün gittiğimde de aynısını söyledim. Ben buraya geliyorum her maç iyi oynayamam ama her maç çok iyi mücadele edeceğim dedim. Bunun için huzurluyum" dedi.

'ATLETICO'DA BIRAKABİLİRİM' 

"Hafta içinde Atletico'da çok mutluyum, burada bile bırakabilirdim" yorumunun hatırlatılması üzerine, "Bu bizim işimiz. İşte insanların fikirleri değişebilir. Genç kardeşlerime iyi örnek olabildiğimi düşünüyorum. Karşılaştığım anne ve babalar oğlumuza çok iyi örnek oluyorsun. Benim için oralarda kalmak benim için doğru bir yol. Yetiştiğim kulübümü orada iyi temsil edeceğimi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'KENDİMİ ÖZEL HİSSEDİYORUM' 

Dünyada tanınmasının nasıl bir duygu olduğu sorusuna ise Arda Turan, "Kolombiya'da veya dünyanın başka bir yerinde "Turko" denildiğinde bu güzel bir duygu. Yurtdışında oynamak benim çocukluk hayalimdi. İyi bir şeyler yaptığımı düşünüyorum. 2017'ye kadar kontratım var. Şu anda takım değiştirmek için bir neden yok. Atletico Madrid, Avrupa'nın en iyi 5 kulübü arasında. Yeni stadı da yapılıyor. Ben orada kendimi güvende ve özel hissediyorum. Atletico Madrid'de olmaktan ve devam etmekten dolayı iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum" yanıtın verdi.

'İSPANYA'DA MEDYA OLANI YAZIYOR' 

İspanya'da nasıl karşılanıyorsun sorusuna Arda Turan şöyle yanıtladı, "Real Madrid bir gün önce oynuyor. Kamp olmadığı zaman dışarı çıkıyorum. Real Madrid formalı insanlar gelip 'Turko' diyerek fotoğraf çekiyoruz. Futbolu çok seviyorlar. Hafta sonu bir şölen var orada. İspanya'nın futbol sevgibi çok güzel. Tepkiler güzel olunca siz de kendinizi güzel hissediyorsunuz. Bir İspanyol gelip 'Çocuğum sizi çok seviyor' diyor. Bir İspanyol'un gelip bunu söylemesi çok güzel. İspanya'da medya olanı yazıyor. Magazin basını daha dikkatli. Benim magazinle alakalı yok. Ben de ilgilenmemeye çalışıyorum."

'TÜRKİYE VE İSPANYA ARASINDA ÇOK FAZLA FARK VAR' 

İspanya ile Türkiye'yi de karşılaştıran Arda Turan, "Antrenmanlarda fark yok. Ancak oyunculardan geri dönüşü farklı. Ayhan Akman da geçenlerde İspanya'ya geldi. Biz de aynı taktikleri veriyoruz. Dürüst olmak gerekirse bence İspanya ile Türkiye Ligi arasında çok fark var. Türkiye Ligi'nin çok geride olduğunu düşünüyorum. Oyun anlamında da gerideyiz. Fiziksel olarak gerideyiz ama taktik olarak da çok kopuk oynuyoruz. Uzun mesafelerde 70-80 metrelerde oynayan takımlarımız var. Git gel de çoğu oyuncunun performansı düşer. İspanya'da 5'e 2 oynarken bile sırılsıklam oluyorum" yorumunu yaptı.

'FATİH HOCA BANA SÖYLERDİ; KENAR OYUNCUSU DEĞİL...' 

Atletico'daki çalışma sistemiyle ilgili olarak Arda Turan, "Futbolda her ayrıntı uzun uzun tartışılıp konuşulması lazım. 8 günde 3 maç oynuyoruz, 3 maçı çıkartırsak 5 gün antrenman yapıyoruz ve bunlarda genelde strateji üzerine. Merkez olarak adam savunmasını kullanıyoruz. Adam savunması oynuyoruz. En öndeki adam muhtemelen ben oluyorum. Türkiye'de gidilen kurslarda alanı tavsiye ettikleri için benim alan savunması mantıklı gelmiyor. Bence adam savunması yüzde yüz daha doğru. Alan savunmasında oyuncular duruyor. Taktiksel anlamda Fatih Hoca söylerdi bana. Kenar oyuncusu değil, orta saha oyuncusu olursan büyük bir oyuncu olursun derdi. Dünyada kenar oyuncusu kalmadı. Birinci görevi savunma yaparken içeriyi kapatmaktır. Türkiye'de 'kenar oyuncusuna bak sol beki sonuna kadar kovaladı' deniyor. Onun göreei o değilki. Sistemin merkezinde içeriyi kapatmak benim için daha önemli. Kenardan bek gelirse gelsin. Önemli olan içeriği kapatmaktır" ifadelerini kullandı.

Buradan yurtdışına giden oyuncuların başarılı olabileceğini söyleyen Arda Turan, "Başarılı olurlar; çünkü % 100'lerini futbola verebilecekler. Çünkü burada sürekli bir şeylerle uğraşıyorsunuz. Hakkınızda söylenenler. Yanıt vermeyince doğru gibi algılanıyor. Orada sabah antrenmanını yapıyorsun. Sonra çayını içiyorsun, sonra siesta yapıyorsun. Orada fitneslar var. Bunlar daha çok vücudu uyarıcı bir uygulama. Zaten maçlardan önce reaksiyon çalışıyoruz. Senede 60 maç oynayan takımın deli gibi antrenman yapmasına gerek yok" diye konuştu.

Geçen yılki şampiyonluğu da değerlendiren Arda Turan, "Nou Camp'a gidiyorsunuz ve kazandığı zaman Barcelona bir kupa alacak, şansınız nedir?" diyen Arda Turan, Şanıs bırakın yüzde 30'u daha az. 'Barcelona'ya gittiğimizde sonuna kadar savaşacağız' dedik. Tekme tokat oynadık. Maçı vermeyeceğiz dedik" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...