Kentucky'den "Enes'e Özgürlük" kampanyası

Fenerbahçe'den para aldığı iddası nedeniyle NCAA yönetimi tarafından hakkında soruşturma başlatılan Enes Kanter için Kentucky'de başlatılan "Enes'e Özgürlük" kampanyası her geçen gün büyüyor.

Ntvspor 25.09.2010 - 21:25

Kentucky'den "Enes'e Özgürlük" kampanyası

Beko Basketbol Ligi ekiplerinden Fenerbahçe Ülker'den ayrılarak ABD Kolej Basketbol Ligi NCAA'e giden 18 yaşındaki Enes Kanter, sarı-lacivertlilerin "Fenerbahçe'den maddi destek aldı" açıklaması sebebiyle şimdilik okulu Kentucky'nin takımı olan Kentucky Wild Cats'te oynayamıyor. Çünkü profesyonel sözleşmeye imza atan basketbolcuların, NCAA kurallarına göre üniversitlerinde forma giymeleri yasak. NCAA'de devam eden soruşturmanın sonunda Enes'in Kentucky'de forma giyip giyemeyeceği belli olacak.

Bu arada "Free Enes" yani Enes'e Özgürlük kampanyası hem Kentucky'de hem de internette giderek büyüyor.

Fenerbahçe Ülker, yapılan soruşturmada Enes'e para verildiğini söylerken, Kentucky Üniversitesi bu durum karşısında Enes'in takımda yer alabilmesi için bir yöntem arıyor.

Otoritelerin Enesli Kentucky'yi NCAA'in şampiyonluk adayı göstermesi de Kentucky halkını hareketlendirirken şehir sakinleri, Enes'in serbest kalması ve bu sayede Fenerbahçe ile bağının kopması için bir kampanya başlattı.

Şehrin çeşitli yerlerine "Free Enes -Enes'e Özgürlük-" pankartları asılırken, üzerinde "Free Enes" yazılı tişört, bardak ve şapkalar da satılıyor.

Kentucky antrenörü John Calipari "Fenerbahçe, Enes'i kaybetmemek için tabi ki para verdiğini söyleyecek ama Enes'in aralık ayına kadar takıma katılacağını düşünüyorum" yorumunu yaptı.

Bu arada daha önce "Profesyonel takımda oynayan bir sporcu NCAA'de oynayamaz" kuralı Kentucky'nin baskıları sonucu "Profesyonel sözleşmesi olan bir sporcu NCAA'de oynayamaz" şeklinde değiştirilirken, NCAA'in yürüttüğü ve devam eden soruşturmada Kentucky, Enes'in takıma katılabilmesi için baskı kurmaya devam ediyor.

"FREE ENES" KAMPANYASI SOSYAL MEDYADA DA BÜYÜYOR
Bu arada Twitter'da açılan FreeEnes: http://twitter.com/FreeEnes hesabında da 18 bin takipçi "Free Enes" diyerek, genç basketbolcunun Kentucky forması giymesi için istekte bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...