Hoffenheim ile gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Kerem Demirbay için sıcak gelişmeler yaşandı. İlk olarak genç oyuncunun Almanya'yı seçtiği haberleri Alman basınına yansıdı.

Aradan fazla bir süre geçmeden Türkiye Futbol Federasyonu, "Kerem Demirbay, Türk Milli Takım forması giyecek" başlığıyla bir duyuru yayınladı. 

FATİH TERİM: "KARLSRUHE BAŞKONSOLOSLUĞU'NA MÜRACAAT EDECEKTİ"

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, olayların gelişimi ile ilgili açıklama yaparken, net ifadeler kullanmadı. Galatasaray'ın eski yıldızlarının gösteri maçı sonrası Florya'da konuyla ilgili açıklama yapan Terim, "Karlsruhe Başkonsolosluğu'na bu sabah müracaat edecekti. Randevusu vardı. Açıkçası, Löw'ün ve Alman Milli Takımının Türk asıllı oyuncuları beğenmesi, artı milli takımlara katma isteği bizi çok mutlu ediyor. Ancak Kerem konusunda aşağı yukarı 1.5 senedir çok hızlı ilişki ağı var. Yardımcı hocalarımızı kendisiyle ailesiyle görüştü. En son benimle görüştü" dedi.

Kerem'in 2 gün önce ıslak imzasıyla FIFA'ya gönderilmek üzere ıslak imzayla yazı gönderdiğini kaydeden Terim, "Bugün daha da ilginç bir şey oymuş. Prosedör gereği Avrupa'da oynayan oyuncular için kulüplerine 2 hafta önceye kadar tebligat yapmak zorundayız. Ben ona doğal olarak konuşmalar böyle geçince ve kağıdı da alınca Hoffenheim'e davet yazısı da gönderdim. Kulübü bunu, kendi resmi sitelerinde bunu yayınlamışlar. Ancak bir kaç saat sonra geri çekmişler. 2 gün önce Kerem'in kendisi yazılı ifade de bulundu. Türk halkı bilmelidir ki, Biz çocuklarımız için ne gerekiyorsa yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kendisiyle görüşmesinde Kerem'in "Biraz düşüneyim" dediğini aktaran Terim, "'Hocası biraz daha oynasın' dedi. Hepsine sabırla karşılık verdik. Biz de oynayacağını, gurur duyacağını söylediğini hatırlıyorum. Benim de milli takım kampında basın toplantısında kendi ağzımdan Kerem'le ilgili beyanatım var. Yardımcı hocalarımız çok uğraştılar. Biz bu işin bittiğini zannederken, böyle bir şeyle karşılaştık. Belki federasyon kendisinin ıslak imzalı yazısını da paylaşabilir. Ümit ediyorum bizi seçer, seçzmese de yapacak bir şey yok" açıklamalarını yaptı.

HOFFENHEIM VE ALMANYA'DAN RESMİ AÇIKLAMA

Bu açıklamadan dakikalar sonrası da Almanya Futbol Federasyonu ve kulübü Hoffenheim, 23 yaşındaki oyuncunun Almanya Milli Takımını seçtiğini duyurdu. 

TFF'DEN SON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLAMASI

Kerem'in son dakika değişikliğiyle Alman Milli Takımı seçmesinin ardından TFF'den bir açıklama daha geldi. TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada Kerem Demirbay'ın ıslak imzası ile Türk Milli Takımı'nı seçtiğini gösteren belgeye de yer verildi. 

Açıklamada, "Bundesliga takımlarından Hoffenheim'da forma giyen futbolcu Kerem Demirbay'la ilgili sitemizden yapılan açıklama ile eş zamanlı olarak Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri basınla paylaşmıştır.

Aşağıda Kerem Demirbay'ın ıslak imzası ile Türk Milli Takımı'nı tercih ettiği belge, yasal sürece sokulmuşken, oyuncu 'son dakika' kararını değiştirdiğini duyurmuştur.
 
Daha evvel Türk Milli takımında oynamak istediğini beyan eden, bunun için kendisiyle kurulan tüm diyaloglarda tavrını Türk Milli Takımı'ndan yana gösteren oyuncunun son dakika kararını değiştirmesine neden olan gerekçelerine saygı duyuyor ve futbol yaşantısında başarılar diliyoruz" denildi. 

ISLAK İMZALI BELGE

TFF belgenin türkçe metnini de internet sitesinden yayınladı.

"KULAKLARIMA İNANAMADIM"

Alman Milli Takımına seçilen Kerem Demirbay ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Almanya Milli Takımı’na seçilmek benim için büyük gurur. Joachim Löw’den kadroya alındığıma dair telefon geldiğinde kulaklarıma inanamadım. Bu davet, son dönemde aldığım bir dizi doğru kararın, yaptığım doğru tercihlerin sonucu... Hoffenheim’ı seçmem bunlar arasında en önemlisiydi. Geride kalan sezon çok büyük bir gelişme gösterdim. Teknik direktörümüz Julian Nagelsmann, güçlü yanlarımı takıma yansıtmamı sağladı. Yine de bu adımların ardından Almanya Milli Takımı’nın bir parçası olmak çok sıradışı” dedi.

Hamburg’un 2014-15’te 2.Lig’deki Kaiserslautern’e, 2015-16’da da yine 2.Lig’deki Fortuna Düsseldorf’a kiraladığı Kerem Demirbay’ı 2016 yazında Hoffenheim 1.7 milyon Euro bonservis bedeli ödeyerek transfer etmişti. 23 yaşındaki Kerem Demirbay, bu sezon 28 maçta oynadı, 6 gol attı, 8 gol attırdı.