Kerem Gönlüm: Kim gelirse gelsin

Efes Pilsen'in tecrübeli yıldızı Kerem Gönlüm, NTVSPOR.NET'e yaptığı açıklamada, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın başına kim gelirse gelsin bunun takımı etkilemeyeceğini, çünkü çok kaliteli bir takıma sahip olduklarını söyledi.

Haberler - Ntvspor 15.05.2010 - 22:14

Kerem Gönlüm: Kim gelirse gelsin

Yeniden takımla birlikte çalışmalara başlayan Efes Pilsen'in ve milli takımın en önemli pota altı oyuncularından Kerem Gönlüm, NTVSPOR.NET'in sorularını yanıtladı.

Antrenmanlara çok yoğun bir şekilde devam ettiğinin altını çizen tecrübeli oyuncu, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın başında hangi antrenörün olacağının önemli olmadığını; çünkü çok kaliteli bir ekibe sahip olduklarını söyledi.  

Dünya Basketbol Şampiyonası yaklaşırken çalışmalarını daha da artırdığını öğrendik, antrenmanlar nasıl gidiyor?

Bireysel antrenörüm Victor Brejnoi ile birlikte son 2-3 haftadır çok yoğun bir şekilde çalışıyorum. Geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana da takımla birlikte çalışmalara başladım. Dünya Basketbol Şampiyonası'na da çok az bir süre kaldı. Dünya Şampiyonası doğrultusunda çalışmalarıma çok yoğun bir şekilde devam ediyorum.

Beko Basketbol Ligi'nde Efes Pilsen’in rakibi bu sene de Fenerbahçe Ülker oldu. Aslında beklenen bir finaldi ama neler söylemek istersin bu seriyle ilgili olarak? Hangi takımı daha şanslı görüyorsun?

Öncelikle başından sonuna kadar çok keyifli bir sezon oldu bu sene. Her ne kadar Beşiktaş Cola Turka ve Galatasaray Cafe Crown gibi takımlar madddi sıkıntılar nedeniyle zaman zaman zor dönemler geçirse de çok kaliteli ekipler bunlar. Final serisinin bu sezon da Efes Pilsen ile Fenerbahçe Ülker arasında geçmesi bekleniyordu zaten ve beklenen de oldu. Bizleri bu yıl da çok keyifli bir final serisi bekliyor. Bir takım 2-0 öne geçse dahi şampiyonluk o takıma gitti diyemeyiz, çünkü birbirine çok denk takımlar. Çok keyifli bir final serisi olacak. Ben olaya duygusal bakmıyorum, ancak Tanjevic’in rahatsızlığı Fenerbahçe Ülker’i olumsuz etkiledi. Ömer Aşık’ın durumu belirsizliğini koruyor. Giricek'le yollar ayrıldı... Biz şu anda çok formdayız. Bütün rakiplerimizi farklı mağlup ederek finale geldik. Fenerbahçe Ülker de öyle geldi, ancak ben bir adım önde olduğumuzu düşünüyorum.

Mehmet Okur Dünya Şampiyonası kadrosunda yer alacağını açıklamıştı, ama şanssız bir sakatlık geçirdi. Onun yokluğu milli takımı nasıl etkiler sence?

Milli takımda çok kaliteli oyuncular var. Zamanında birçok oyuncu hak ettiği halde kadroya giremedi. Oyuncu seçimi teknik ekibin işi tabii ki ama Mehmet Okur’un yerine kim gelirse gelsin takıma önemli katkı yapacaktır. Çünkü biz çok kaliteli bir takımız. Mehmet Okur’un ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu tartışmaya bile gerek yok zaten. Çok önemli bir oyuncu. Yokluğu etkilese de onun yerine görev yapacak arkadaşlar da en üst düzeyde katkı yapacaktır diye düşünüyorum.

Hidayet Türkoğlu da yeni takımı Toronto Raptors'ta beklentilere cevap veremedi. Profesyonel bir sporcu olarak neler söylemek istersin bu konuda?

Hidayet Türkoğlu sezon başında çok büyük bir kontrat imzaladı. Çok büyük beklentiler vardı ondan. Ancak şanssızlığı, Toronto’nun sistemi ona uygun değildi. Hidayet NBA’de kendini ispat etmiş çok kaliteli bir isim. Bu sene beklentilere cevap verememesinin sebebi bence takımın oyun sistemi.

Milli takım antrenörü Bogdan Tanjevic’in önemli bir rahatsızlığı var ve Dünya Basketbol Şampiyonası yaklaşırken de milli takımın başında kimin olacağı merak konusu. Tecrübeli antrenörle ilgili neler düşünüyorsun?

Temennim Tanjevic’in evimizde düzenleyeceğimiz Dünya Basketbol Şampiyonası’nda takımımızın başında olması. Rahatsızlığıyla ilgili çok net bir bilgim yok. Bu konuda kesin bir şey söylenmiyor. 5-6 yıldır onunla birlikte bu turnuva için hazırlanıyoruz. Umarım en çok sevdiği şey olan antrenörlüğe en kısa sürede döner. Onu milli takımın başında görmek istiyoruz.

Son günlerde Yunanistan Milli Takımı'nın eski antrenörü Giannakis'in takımın başına geçebileceği konuşuluyor. Bu gerçekleşirse, takımı nasıl etkiler?

Bu olayları ben de basından takip ettim. Biz çok kaliteli bir ekibiz. Çok kaliteli oyuncularımız var. Adı geçen kişiler basketbol dünyasının önde gelen isimleri. Böyle bir şey olursa da takıma olumlu yönde katkı yapacağını düşünüyorum. Milli takımın başına kim gelirse gelsin fark etmez. Çünkü biz çok kaliteli bir ekibiz. Yıllardır kendi evimizdeki Dünya Basketbol Şampiyonası’nı bekliyoruz. O yüzden takımın başında kimin olacağının çok fazla önemi yok.

Sayfa Yükleniyor...