Keskin nişancı Memo

Mehmet Okur, NBA’de son beş sezonun kritik anlarında en yüksek şut yüzdesine sahip ikinci oyuncu oldu.

06.11.2009 - 16:10

Keskin nişancı Memo

NBA’de Utah Jazz forması giyen Mehmet Okur, kritik anlarda takımının en güvendiği isimlerden birisi. Kritik anlardaki basketleriyle “Moneyman” lakabını alan Memo, all-star seçildiği 2006-07 sezonunda maç kazandıran dört baskete imza atmıştı.

Okur’un kritik anlardaki bu yeteneği NBA’in resmi internet sitesinde yayınlanan bir araştırmada kanıtlandı. NBA.com, ligdeki son beş sezona bakıldığında kritik anlarda en iyi şut yüzdesiyle oynayan ikinci oyuncu. 2004-05 sezonundan bu yana play-off’lar dahil yaklaşık 6 bin 500 NBA maçını değerlendirmeye alan araştırmada, tüm maçların son beş dakikasında farkın beş ya da daha az olduğu durumlar göz önüne alındı. Serbest atışların da dahil olduğu, “gerçek şut yüzdesi” olarak tanımlanan bu kategoride Okur, son beş sezonda ligin en iyi ikinci ismi.

Araştırmaya göre son beş sezonda ligin kritik anlarda en iyi şut atan oyuncusu San Antonio Spurs’ten Arjantinli Manu Ginobili oldu. %66’lık gerçek şut yüzdesiyle bu alanda lider olan Ginobili’nin ardından %65’lik Mehmet Okur ikinci, %64 ile oynayan Steve Nash ise üçüncü sırada yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...