Kim bu Yu Na?

Ona pek çokları gibi "Kraliçe Yu Na" da sadece Kim Yu Na da diyebiliriz ama onun sıradan bir olimpiyat şampiyonu olduğunu söyleyemeyiz.

Ntvspor 26.02.2010 - 16:59

Doğruyu söylemek gerekirse aslında hiçbir olimpiyat şampiyonluğu sıradan değildir. Ancak bazı şampiyonluklar ve şampiyonlar özeldir.

Güney Koreli Kim Yu Na’nın buzla tanışması 7 yaşında oldu. Önceleri ablasıyla sadece aktivite amaçlı ayan Kim’in kaderi Ryu Jong-Hyeon’un onu keşfetmesiyle tamamen değişti. Aslında değişen sadece onun kaderi değil, belki de bir ulusun kaderiydi.

Artistik patinajda temel eğitimini Ryu Jong-Hyeon’dan alan Güney Koreli sporcu, gerçek potansiyeline ulaşmak için kendine daha imkanlar sunan Kanada’ya taşındı ve iki kez olimpiyat ikincisi Brian Orser’le birlikte çalışmaya başladı. Kim’in dikkatleri çektiği yılsa 2006 oldu. Dünya gençler şampiyonluğuna ulaşan Güney Koreli sporcu henüz 15 yaşında olduğu için Torino Kış Olimpiyatı’nda yarışamamıştı. Ancak ilerleyen günler onun adına zaman zaman zorlu geçse de şampiyonluklarla doluydu. 2007 yılında bel fıtığı başlangıcı teşhisi konulan Kim Yu Na bu zorlu günleri de işine konsantre olarak atlattı.

Yeteneği herkesçe bilinen ama gençlerdeki başarısını büyüklerde tekrarlayıp tekrarlayamayacağı merakla beklenen Kim, 2009 yılında Los Angeles’ta düzenlenen dünya şampiyonasında sporseverleri kendine hayran bıraktı. 2007 ve 2008’de dünya üçüncülüğünden öteye gidemeyen Güney Koreli, bu kez dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaşmıştı. Daha önce başarılamayanı başaran ve 200 puan barajını aşan ilk sporcu olan Kim, 207.71 puanla en yakın rakibine de yaklaşık 16,5 puanlık fark atmıştı.

Bu muazzam başarı Kim Yu Na’yı ülkesinin en popüler bayan sporcusu yaptı. Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, kozmetik firmaları, cep telefonu üreticileri ve hatta bankalar ona sponsor olabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Neticede yıllık geliri 8 milyon dolar civarında olan bir sporcu ortaya çıktı. Sayısız reklamda oynayan, attığı her adım olay olan ve bir body-guard ordusuyla sokağa çıkan KimYu Na için olimpiyat farklı bir tecrübe ve tabii ki yeni sponsorluk anlaşmalarının başlangıç noktası olacaktı. Genç sporcu da bu fırsatı olabilecek en iyi şekilde değerlendirdi ve şampiyon oldu.

Kim Yu Na eğer Vancouver’dan madalyasız dönse hem sponsorluk anlaşmalarının yenilenmemesi, hem de ülkesinde “reklamlarda oynamaktan antrenman yapmadı” eleştirilerine maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı. Ancak Kim bir kez daha tüm dünyayı büyülemeyi başardı.

Kısa programda 78.50, serbest programda 150.06 puan alan Kim, 228.56 toplam puanla kendine ait eski rekoru sadece kırmadı, kelimenin tam anlamıyla parçaladı. Hatta eski rekorun rekordan sayılmaması gerektiğini, dudak uçuklatan Los Angeles performansının son derece sıradan olduğunu ima etti. Kısacası Kim Yu Na Artistik Patinaj’ı farklı bir boyuta taşıdı. Bu sıradışı sporcu aldığı puanla erkek rakiplerine dahi gözdağı verirken, ülkesi Güney Kore’nin de kısa pist sürat pateni dışındaki ilk olimpiyat şampiyonu olarak tarihe geçti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...