CSKA Moskova'nın Panathinaikos engelini geçerek finale yükselmesinin ardından Rus temsilcisinin rakibini belirleyecek karşılaşmada Olimpiakos ile Barcelona karşı karşıya geldi.

Karşılaşmadan galibiyetle ayrılan Olimpiakos, şampiyonu belirleyecek karşılaşmada CSKA Moskova ile karşı karşıya gelecek. 13 Mayıs Pazar günü oynanacak karşılaşma NTV Spor'dan naklen yayınlanacak. Üçüncülük-dördüncü maçında ise Panathinaikos ile Barcelona mücadele edecek. Aynı gün oynanacak bu karşılaşma da saat 18:00'de NTV Spor'dan canlı yayınlanacak.

Olimpiakos'ta maçın yıldızı 21 sayı atan Vassilis Sapnoulis olurken, çok kritik yerde kaydettiği üç sayılık basket, ardından gelişen hücumda da yaptığı asistle galibiyetle çok önemli rol oynadı. 21 sayısının yanı sıra 6 da asist yapan Spanoulis'in yanı sıra çember altında önemli işlere imza atan Richard Dorsey de 8 sayı-5 ribaundla mücadele etti. Georgios Printezis 2/2 üç sayı isabetiyle 13 sayı üretirken, Kostas Papanikolaou da 9 sayıyla oynadı.

Barcelona cephesinde ise Juan Carlos Navarro 18 sayıyla oynadı. 5 top kaybı yapan Navarro'nun yanına Boniface Ndong 10 sayılık bir katkı sağladı. Bu iki ismin yanı sıra Erazem Lorbek de 9 sayıyla oynadı.

Karşılaşmaya hızlı başlayan Olimpiakos, Spanoulis'in üç sayılık basketiyle açılışı yaparken, Mantzaris ve Antic'in basketleriyle ilk 3 dakikayı 8-0 önde geçti. Lorbek ile ilk basketini bulan Barcelona, Huertas ile farkı 4'e düşürdü. 7. dakika 13-9 Olimpaikos üstünlüğüyle geçilirken, Printezis'e Sada cevap verince ilk çeyrek 17-11 Rus takımının üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyreğe Barcelona sayılarla başlarken fark 3 sayıya düştü. Papanikolaou takımına nefes aldırırken, Barcelona Navarro ve Lorbek ile sayılar buldu. Navarro önderliğindeki Barca, 26. dakikada skoru 24-24'e getirirken, Law'a yanıt yine Navarro'dan gelince Barcelona öne geçmeyi başardı. Spanoulis ve Dorsey'in sayılarıyla skordaki üstünlüğü tekrardan eline alan Yunan takımı, soyunma odasına 33-29 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe Spanoulis'in üç sayılık basketiyle başlayan Olimpiakos, Printezis ve Hines ile farkı 8'e yükseltti. Vazquez ve Printezis'in karşılıklı basketlerinin ardından Printezis'e hücumda Mickeal de katılınca fark iki sayıya kadar düştü. Papanikolaou'nun basketiyle son iki dakikaya 48-43 önde giren Olimpiakos, üçüncü çeyreği de 50-47 önde tamamladı.

Spanoulis ve Antic ikilisinin sayılarıyla son çeyreğe başlayan Olimpiakos farkı 7'ye çıkardı. Navarro'nun üçlüğü hemen ardından da Sada'nın basketiyle farkı eriten Barcelona, Dorsey'e Navarro ile yanıt verdi. Son 4 dakika girilirken, Printezis'in çok kritik üç sayılık basketiyle skoru 61-56'ya taşıyan Olimpiakos, Mickeal ve Navarro'yu durduramayınca fark yeninden iki sayıya düştü. Spanoulis'in çok kritik üç sayılık basketiyle 1 dakikaya girilirken farkı 5'e yükselten Yunan ekibi, kalan sürede de Spanoulis önderliğinde maçı 68-64 kazandı ve finale yükseldi.