Dünya Ralli Şampiyonası için zorlu bir yıl geride kaldı. Subaru ve Suzuki gibi önemli markaların çekildiği şampiyonada, yine de heyecan eski olmadı.

Fransiz Sebastien Loeb, sadece 1 puan farkla Mikko Hirvonen'i geride bırakarak, üst üste 6. kez dünya şampiyonluğunu kucaklamayı başardı. 2004 yılından bu yana şampiyonluklara ambargo koyan Loeb, yeni sezona diğer pilotlara göre daha rahat hazırlanıyor.

Loeb, "geleceğim ile ilgili bir plan yapmadım. Birkaç yıl önce 6 kez üst üste şampiyon olmayı hayal bile edemezdim. Artık kendime kanıtlayacağım bir şey kalmadı. Bu sezon sadece çok sevdiğim bir işi yaparak eğlenmek istiyorum. Devam etmek için motivasyonum bu olacak" dedi.

Yeni sezonda nasıl bir performans göstereceği en fazla merak edilen isimse, eski Formula 1 pilotu Kimi Raikkonen. Ancak Raikkonen, ralli dünyasına yeni adım attığını vurguladı ve diğer pilotların kendisine göre büyük bir deneyim avantajı olduğunu altını çizdi.

Raikkonen,"deneyim kesinlikle büyük fark yaratacaktır. Diğer pilotlar hem parkurları hem de otomobillerini çok iyi tanıyor. Sanırım bana karşı en büyük avantajları da bu olacak. Motorsporlarında zirve mücadelesi yapabilmek için doğal yetenek kadar ne yaptığınızı bilmek de çok önemli" diye konuştu.

13 yarıştan oluşacak Dünya Ralli Şampiyonası İsveç'te başlayacak ve kasım ayında Britanya Rallisi ile son bulacak. Bu sezon Bulgaristan da ilk kez şampiyonanın bir ayağına ev sahipliği yapacak.