Sauber Formula-1 takımı Japon pilot Kamui Kobayashi ile sözleşme imzaladı. 23 yaşındaki sürücü geçtiğimiz yılın son iki yarışında sergilediği performansla dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz sezonun son iki yarışında Timo Glock'un yerine Toyota'da yarışan Kamui Kobayashi Brezilya ve Abu Dhabi'de gösterdiği performansla önümüzdeki sezon için Formula 1'de kendine yer buldu. BMW'nin çekilmesinin ardından yeniden sauber adıyla pistlerde boy gösterecek olan takım 2010 yılı için Japon pilotla anlaştı.

2 yıl Toyota'da test pilotluğu yapan Kobayashi geçen yıl F1'deki ilk yarışı olan Brezilya Grand Prix'sinde 9'uncu, ikinci yarışı Abu Dhabi Grand Prix'sinde 6 olup puan almayı başarmştı. normal şartlarda Toyota ile yarışması beklenen 23 yaşındaki sürücü Japon otomobil devinin çekilme kararının ardından ortada kalmıştı. Kobayashi "2009'daki iki yarışta gösterdiğim performansla kendime bir yer edinebilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Japon bayrağını pistlerde dalgalandıracağım için de gururluyum" diye konuştu.