Korkutan tablo!

Futbolda seyirci azlığı herkesin malumu. Son 10 yılda statlar giderek boşaldı. Ortalama kapasitesi yaklaşık 25 bin olan statlarda doluluk oranı yüzde 30'lara kadar düştü.

Ntvspor 06.10.2016 - 21:02

Korkutan tablo!

Süper ligde maçlara gösterilen ilgi azaldı. Futbol karşılaşmalarındaki taraftar sorununu inceleyen KPMG maçların ortalama 8 bin 500 kişiye oynandığını ortaya çıkardı. Bu rakam son 10 yıllık dönemde statların yarı yarıya boşaldığı anlamına geliyor. 

Ortalama kapasitesi yaklaşık 25 bin olan statlarda doluluk oranı da böylece yüzde 31'e düştü. Ricardo Quaresma, Wesley Sneijder, Martin Skrtel gibi yıldızların top koşturduğu Süper Lig’de seyirci sayısı Avrupa'ya göre de oldukça düşük. Avrupa’nın vasat ligleri arasında gösterilen Polonya liginde ortalama taraftar sayısı 9 bin 500 ile Türkiye'nin üzerinde. 10 milyon nüfuslu Portekiz'de de taraftar sayısı Türkiye’den fazla. Portekiz Ligi’nde her karşılaşmada ortalama 10 bin kişi tribündeki yerlerini alıyor. Hollanda Ligi ortalama 20bin taraftar ile kapalı gişe oynarken Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya’dan oluşan beş büyük ligde ise her karşılaşma ortalama 33 bin kişi önünde oynanıyor. 

Sayfa Yükleniyor...