Herşey göz açıp kapayıncaya kadar oldu. Saatte 145 kilometre hızla ilerlerken, kızağının kontrolünü kaybeden Nodar Kumaritasvili, havalandı ve çelik bariyere çarparak yaşamını yitirdi. Kazanın meydana geldiği Whistler pistinde, gerekli güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığı hala sorgulanıyor. Yetkililer her ne kadar kazayı Gürcü kızakçının hatasına bağlasa da, başlangıç noktasının aşağıya çekilmesi ve pist duvarının yükseltilmesi gibi önlemler kafalarda soru işaretlerinin uyanmasına neden oldu.

Tartışmalar sürerken, Nodar Kumaritasvili, doğduğu kasabada son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhael Saakashvili ve eşi de katıldı. Saakashvili’nin, olimpiyat takımı üniforması giymesi dikkati çekti. Saakashvili ve eşi, ölen kızakçının babasına başsağlığı dileğinde bulundu.

Gürcistan bayrağına sarılmış açık tabut, kasaba sokaklarından ilerleyerek mezarlığa götürüldü. Ve madalya hayalleri ile gittiği Vancouver'da yaşamını yitiren Nodar Kumaritasvili gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.