NTV

Kupa Vodafone Arena'ya gelmiyor

Ntvspor

Spor

Beşiktaş yönetimi, bu hafta oynayacağı Osmanlıspor maçında şampiyonluğunu ilan etme ihtimaline karşı, kupanın Vodafone Arena'ya getirilmesini istemişti. Ancak Futbol Federasyonu kupanın, şampiyonluğun matematiksel olarak kesinleşmesinden sonra verilebileceğini Siyah Beyazlılara iletti.

İlişkili Haberler

Süper Lig'in bitimine 2 hafta kala en yakın rakibi Fenerbahçe'nin 6 puan önünde yer alan Beşiktaş, bu hafta oynayacağı Osmanlıspor maçından 1 puan alması halinde şampiyonluğunu ilan edecek.

Yönetim bu ihtimali göz önünde bulundurarak, şampiyonluk kupasının pazar günü oynanacak maçtan önce Vodafone Arena'ya getirilmesini istemişti. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu siyah-beyazlı kulübe olumsuz yanıt verdi. Beşiktaş'ın başvurusunu değerlendiren federasyon yetkilileri, şampiyonluk garantilenmeden kupayı stadyumda olamayacağını Beşiktaş'a iletti.

Yönetim bu durum üzerine pazar akşamı maçların gidişatına göre federasyon ile yeniden temasa geçecek. Eğer Beşiktaş-Osmanlıspor maçından sonra şampiyonluğunu garantilerse, karşılaşmanın ardından kupanın stadyuma getirilmesi talep edilecek. Federasyonun kabul etmesi halinde, futbol federasyonunun Riva Hasan Doğan Tesislerindeki kupa, maçın ardından Dolmabahçe'ye getirilecek.

Ancak Süper Lig müsabakaları statüsünün 11. Maddesinde “Kupa töreni organizasyonu futbol federasyonu tarafından yapılır. Kulüpler, federasyonun belirleyeceği organizasyon kurallarına uymak ve kupa törenine katılmak zorundadırlar." ibaresi yer alıyor. Bu maddeye göre kupa törenin daha sonra yapılması gündeme gelebilir.

Beşiktaş'ın 34. hafta deplasmanda oynayacağı Torku Konyaspor maçını İstanbul'a oynama talebi ise kabul edilmeyecek. Böyle bir başvuru ile geçen sezon da karşı karşıya kalan federasyon, şampiyonluğu garantileyen Galatasaray'ın son haftadaki Çaykur Rizespor maçını kendi evinde oynama isteğini red etmişti. Bu kararın emsal alınması beklenirken, Beşiktaş şampiyonluğunu son hafta öncesinde garantilese de, Konya deplasmanına gidecek.

ETİKETLER