Kürek Federasyonu'nda sahte belge skandalı

Kürek Federasyonu sahte belge skandalıyla çalkalanıyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu, çok sayıda sporcunun "millilik belgelerinin" geçerli olmadığını belirledi. Sporcuların, sahte millilik belgesinin sağladığı ''ek puan'' avantajıyla üniversiteye yerleştirildikleri ya da yurt ve öğrenim kredisi imkanlarından yararlandıkları öne sürülüyor.

Ntvspor 05.01.2010 - 10:36

GSGM, Kürek Federasyonu hakkında bir yıl önce başlattığı bir incelemede oyuncuların millilik belgeleriyle ilgili sahteciliği ortaya çıkardı.

GSGM Teftiş Kurulu, konuyla ilgili ihbarlar üzerine yaklaşık 1 yıl önce, ilk olarak Kürek Federasyonu'nda inceleme başlattı.

16 sporcunun millilik belgesini mercek altına alan müfettişler, söz konusu belgelerden hiçbirinin geçerli olmadığını, hatta 2 sporcuya da fazladan birer adet sahte belge verildiğini tespit etti. Böylece 16 sporcuyla ilgili incelemede 18 sahte belgeye ulaşan teftiş kurulu, aynı durumun diğer federasyonlarda da geçerli olabileceği düşüncesiyle, incelemenin kapsamını genişletti.

Millilik belgeleri iptal edilen ya da eksik evrakla verildiği belirlenen kişilerle ilgili dosyalar, ÖSYM, YÖK ve Kredi Yurtlar Kurumu'na da gönderildi.

Geçersiz millilik belgesinin sağladığı ''ek puan'' avantajıyla üniversiteye yerleştirilen ya da yurt ve öğrenim kredisi imkanlarından yararlanan öğrencilerin, yapılacak yargılamanın ardından, öğrenim gördükleri üniversitelerdeki kayıtlarının silinmesinin yanı sıra yurtlardan çıkarılma ve kredilerinin kesilmesinin de gündeme gelebileceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...