Cleveland Cavaliers'in yıldız oyuncusu Lebron James, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump hakkında açıklamalarda bulundu. James, Trump'ı sporu kullanarak ülke halkını bölmekle itham etti.

Aslında her şey, NFL maçları öncesi çalınan ulusal marş esnasında bazı oyuncularıın marşı diz çökerek dinlemesiyle başladı. Zira polemiğin başlangıcı olan ulusal marşı diz çökerek dinlemek, Amerika Birleşik Devletleri'nde polislerin siyahilere davranışlarını ve sosyal adaletsizliği protesto etme manasına geliyor.

Başkan Trump, marşı bu şekilde dinleyen oyuncuların takımlardan kovulması gerektiğini dile getirdi. Ancak hem NFL’de oynayan oyuncular hem de NBA’in önemli yıldızları, Amerika başkanının bu açıklamasını sert bir dille eleştirdi. Daha önce sosyal medyadan Trump’a ‘Seni serseri’ diye hitap eden LeBron James eleştirilerini sürdürürken, Donald Trump'ı kastederek "Hiçbir kişinin, bulunduğu pozisyonun gücüyle, sporu kullanarak halkı bölmeye çalışmasına izin vermem" ifadelerini kullandı.

Sporun, rengi ne olursa olsun her insanı bir araya getiren olağanüstü bir organizasyon olduğunu belirten LeBron James, Trump'a aksi yöndeki görüşlerini açıkça dile getirmekten çekinmedi.

“BU ÜLKEYİ TEK BİR KİŞİ DEĞİL HALK YÖNETİYOR”

Amerika’nın özgür bir ülke olduğunu dile getiren James “Ancak herkes gibi bizim de hala sorunlarımız var. Bu sorunlara sahip olduğumuzda, halk olarak ne kadar harika olduğumuzu unutmamalıyız. Çünkü bu ülkeyi tek bir kişi değil halk yönetiyor. Onun (Trump) yönetmediğinden eminim" dedi.