David Stern, 25 yıl önce NBA Yönetimi'nin başına geçtiğinde lig iflas etmek üzereydi. Stern, aradan geçen yıllarda oyuncuların uyuşturucu sorunları, kontrat anlaşmazlıkları, saha içi ve dışındaki olaylarla anılan ligi, dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri haline getirdi.

Görev süresi boyunca türlü zorlukların üstesinden gelen Stern, küresel mali krizi de başarıyla atlatacaklarına inanıyor. Amerikan sporlarındaki "en iyi yönetici" olarak nitelenen Stern'in ilk hamlesi masrafları kısmak oldu. Bu yıl seyredeğer bir lig yaşanması da başarılı yöneticinin elini rahatlattı.

Tüm bunlara karşın, Phoenix Suns, Detroit Pistons, Sacramento Kings ve Memphis Grizzlies gibi takımlar yılı büyük kayıplarla kapatacak.

Yine de NBA'in geleceğinin çok parlak olduğunu düşünen Stern, şimdiden konuşulmaya başlanan 2010 yılı serbest oyuncu pazarını da değerlendirdi.

NBA'de takımlarında kalan oyuncuların daha fazla para kazanmasına olanak tanıyan bir sistem olduğunu vurgulayan Stern, ligdeki dengelerin korunması açısından, LeBron James ve Dwyane Wade gibi oyuncuların takımlarında kalmasını istediğini belirtti.