Yüzmede Rio'nun kadın yıldızı, hiç kuşkusuz Birleşik Amerikalı Katie Ledecky oldu.

19 yaşındaki Ledecky, 4 yıl önde Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazandığı 800 metre serbestte aynı başarıyı tekrarladı. Ledecky, altın madalyaya ulaşırken kendisine ait dünya rekorunu da yaklaşık iki saniye geliştirdi ve 8:04.79'luk dereceyle rekor kırdı.

Ledecky yarışta adeta tek başına yüzdü. Başarılı yüzücü finişe geldiğinde en yakın rakibinin yaklaşık 11 saniye önünde yer alıyordu. Ledecky, Rio'da bir kaç gün önce 400 metre serbestte de dünya rekoru kırmıştı.

Ledecky, bu zaferle birlikte Rio Olimpiyatları'ndaki dördüncü altın madalyasını kazandı. Ledecky'nin bir de gümüş madalyası bulunuyor.

Öte yandan kadınlar 200 metre sırtüstünde Birleşik Amerikalı Madeline Dirado, 2:05.99'luk derecesiyle altın madalya kazandı. Bu dalda gümüş madalyayı Macar Katinka Hosszu elde etti. Macar sporcu Rio'da daha önce 3 altın madalya kazanmıştı.

Erkekler 50 metre serbestte ise altın madalya yine Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Anthony Ervin, 21.40'lık derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.