Lig Denizli ve Terim'i bir araya getirmiyor

Türkiye'nin başarılı teknik adamları Fatih Terim ve Mustafa Denizli, lig tarihinde sadece 2 sezon karşı karşıya gelebildi. aynı tarihte teknik direktörlüğe başlayan Terim ve Denizli, Süper Lig'de 1988-89 sezonundan sonra 20 yıl rakip olamadılar.

02.06.2009 - 11:23

ANKARA - Türkiye'nin başarılı 2 teknik direktörü Fatih Terim ve Mustafa Denizli, Süper Lig tarihinde antrenörlüğe başladıkları 1987-1989 sezonlarının dışında 20 yıldır aynı ligde rakip olamadılar.

Beşiktaş'ın teknik direktörü Mustafa Denizli, bu sezon elde ettiği lig şampiyonluğu ve Türkiye Kupası ile birlikte başarısından söz ettirirken, Fatih Terim ise (A) Milli Futbol Takımı'ndaki başarısıyla anılıyor. Geçmişte Galatasaray ile büyük başarılara imza atan Fatih Terim, UEFA Kupası'ndan sonra ise ''İmparator'' adıyla anılmaya başladı.

Son yılların favori 2 yerli teknik direktörleri olarak ön plana çıkan Terim ve Denizli, bir birlerine üstünlüklerini gösterebilecekleri maça çıkamadılar. Sadece teknik direktörlüğe yeni başladıklarında 2 sezon (1987-1989) karşılaşan Terim ve Denizli, geride kalan 20 yıllık sürede ise aynı dönemde Süper Lig'de görev yapmadılar.

Fatih Terim, 1987-1988 sezonunda antrenörlük kariyerine Ankaragücü'nü, Mustafa Denizli ise Galatasaray'ı çalıştırarak başladı. İki teknik adam da 2 sezon takımlarını çalıştırırken, 1987-88 sezonunda sahasında Galatasaray, Ankaragücü'nü 3-1 yenerken deplasmanda ise 2-2 berabere kaldı.

1988-89 sezonunda ise deplasmanda Fatih Terim'e karşı 1-0'lık üstünlük sağlayan Mustafa Denizli, rövanşta ise 5-2'lik galibiyet elde etti. Antrenörlük sürelerinde sadece 4 kez karşı karşıya gelen teknik adamlardan Denizli, Terim karşısında 3 galibiyet ve bir beraberlik başarısı gösterdi.

RAKİP OLAMADILAR
Ligin kalan sürelerinde ise Denizli ve Terim, hiç bir zaman aynı dönemlerde takım çalıştırmazken, farklı ülkede veya milli takım düzeyinde görevlerde bulundular.

Fatih Terim, 2003-2004 sezonunda Galatasaray'da yer alırken, Mustafa Denizli ise aynı sezonda 1. Lig'de (Bank Asya 1. Lig) yer alan Vestel Manisaspor'da başarı aradı.

Öte yandan iki teknik adamın ortak yönleri de bulunuyor. Terim ve Denizli aktif futbol hayatlarına Galatasaray'da jübile yaparak son verirken, teknik adamlık kariyerlerine de yardımcı antrenör olarak başladılar.

Teknik adam olarak milli takım ve Galatasaray'da ikisi de büyük başarılara imza atarken, Denizli Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı şampiyon yapma başarısı gösteren tek Türk antrenör oldu. İmparator Terim ise Galatasaray'da 4 yıl üst üste şampiyonluk ile UEFA Kupası'nı kariyerindeki başarıları arasına katarken, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (Euro 2008) milli takıma yarı final oynatma başarısı da gösterdi.

BİR ARAYA GELEMEDİLER
Fatih Terim ve Mustafa Denizli kariyerlerine bir çok başarı sığdırmalarına karşın, kader onları 20 yıldır rakip olarak karşılaştırmadı. Son dönemlerde başarıların en üst seviyelerine çıkan iki teknik adamın rakip olarak ne zaman karşılaşacakları ise merakla bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...