NTV

Lucescu: Arda Turan ile konuşacağım

ntv.com.tr

Spor

A Milli Futbol Takımı'nda Rumen teknik direktör Mircea Lucescu dönemi resmen başladı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile yolların ayrılmasından sonra A Milli Takım'da teknik direktörlük görevine getirilen Lucescu için Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde imza töreni düzenlendi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in katıldığı ve yönetim kurulu üyelerinin de takip ettiği törende, tecrübeli teknik adamla 2+1 yıllık sözleşme imzalandı.

Toplantıda konuşan Demirören, hizmetlerinden dolayı Fatih Terim ve ekibine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Kariyerinde 35 kupa bulunan bir hocayla burada olmak benim ve yönetim kurulumu onurlandırıyor. Kısmet bugüneymiş. Biz hocamızla 10 sene önce çalışacaktık. Bugüne denk geldi. Önümüzdeki 4 maç ve 2 senelik zamanda bizimle beraber olmayı kabul ettiği için dostum Lucescu'ya çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle benim temasım 31 Temmuz öğleden sonra olmuştur. Çarşamba günü de bir araya gelerek anlaşmayı sağlamıştık. Hocamızı tartışmaya gerek yok. Yaşıyla, kariyeri ve karakteriyle Türkiye'de 10 yıldır her sene gelmesi için uğraşılan bir kişi. Ben tekrar kendisine teşekkür ediyorum. Yeni çıktığımız yolda başarılar diliyorum." 

LUCESCU: ÇOK ZOR BİR DURUM OLMASINA RAĞMEN KABUL ETTİM

Mircea Lucescu da Türkiye'de daha önce Galatasaray ve Beşiktaş ile önemli başarılar yaşadığını hatırlatarak, daha sonra Ukrayna ve Rusya'da geçen kariyeri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'den daha önce TFF'nin 2, Beşiktaş ve Galatasaray'ın da birer kez kendisiyle temasa geçtiğini anlatan Lucescu, "Sonunda buradayız." dedi.

Rusya ekibi Zenit'ten ayrıldıktan sonra geleceğiyle ilgili bir süre düşünme kararı aldığını aktaran Rumen teknik adam, A Milli Takım'ın başına geçmesiyle ilgili süreci şöyle anlattı:

"1,5 ay düşündükten sonra evde duramayacağıma, çalışmaya devam etmem gerektiğine karar verdim. Bu şartlarda ilk olarak Galatasaray benimle temasa geçti. Östersunds'a elenmelerinin ardından kulübe yardımcı olmam için benimle temasa geçtiler. Başkan yardımcısıyla görüştüm ve bana futbol direktörü olma teklifini sundu. Kabul ya da reddetmedim, sadece bir hafta sonra konuşmamız gerektiğini söyledim. Benim alacağım pozisyonda, kendinizi teknik direktör yerine koyduğunuzda üzerinizde büyük bir baskı olacaktır. O yüzden böyle bir çalışma ortamının uygun olmayacağını düşündüm. Galatasaraylı yöneticiler tekrar Bükreş'e geldi, bu pozisyonda çalışmayacağımı kendilerine ilettim."

Mircea Lucescu, 31 Temmuz'da TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendisi bana A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü olma fırsatını sundu. 1 Ağustos'ta Galatasaray Başkanı ve başkan yardımcısı tekrar Bükreş'e geldi. Onlara, bana bir teknik direktörlük teklifi yapıldığını ve sıcak baktığımı söyledim. Milli takımın başına geçmek için sayın başkanla bir görüşme yapacağımızı söyledim. Galatasaraylı yöneticilerle dostça ayrıldık, sonraki gün sayın başkan ve Ali Dürüst ile görüştük. Onlar da teklifi ilettiler. Sayın başkan ile Beşiktaş'ta, Ali Dürüst ile de Galatasaray'da çalışma fırsatı bulmuştuk. Sportif açıdan çok zor bir durumda olmanıza rağmen böyle bir teklifi kabul ettim. Başka anlamlar çıkartılmaması için detaylı anlattım."

A Milli Takım'ın başına geçme kararı almasında Türkiye ve taraftarlara olan sevgisinin de etkili olduğunu vurgulayan Rumen teknik adam, "Bu görevdeyken Beşiktaş ve Galatasaray taraftarları yanımda olacaklar. Fenerbahçe taraftarlarının da bana destek vereceğine inanıyorum. Böyle söyleyerek kimseyi kızdırmamış oluyorum. Türkiye'nin uluslararası imajı ve Türk futbolu için önemli bir görevdeyim." değerlendirmesinde bulundu.

"UMARIM TERİM TEKRAR GALATASARAY'IN TEKNİK DİREKTÖRÜ OLUR"

Mircea Lucescu, konuşmasında Fatih Terim'e de teşekkür ederek, "Birbirimizi takip ediyoruz. Terim Galatasaray'dan ayrıldı, Galatasaray'ın başına geçtim. Şimdi milli takımdan ayrıldı, milli takımın başına geçiyorum. 2000 yılından beri tanışıyoruz, zaman zaman da karşılaştık. İyi bir dostluğumuz var, ona çok büyük sevgi besliyorum. Umarım bir gün Galatasaray'ın başına geçer, tekrar Galatasaray'ın teknik direktörü olur. Bu milli takımı oluşturan kişi olduğu için de kendisine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"ARDA İLE KONUŞACAĞIM"

A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörlük görevine getirilen Mircea Lucescu, Arda Turan'ın yeniden ay-yıldızlı formayı giymesi için çaba harcayacağını söyledi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'le yolların ayrılmasının ardından A Milli Takım'ın başına getirilen Mircea Lucescu, Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirilen imza töreninde açıklamalarda bulundu.

Milli takımı bıraktığını açıklayan Arda Turan'la ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Lucescu, "Arda Turan'ın acı çektiğini anlayabiliyorum. Milli takımın ona, onun da milli takıma ihtiyacı var. Görüşmemiz sonunda bir orta nokta bulmayı umuyorum." dedi.

Görevinin, tüm oyuncuları, ülkelerine karşı sorumlulukları bulunduğuna ikna etmek olduğunu vurgulayan Rumen teknik adam, "Ne zaman görev verirsek işlerine tam anlamıyla konsantre olmalarına çalışacağız. Arda Turan ile tabii ki görüşeceğim ve ona telefon açacağım." diye konuştu.

Türk Milli Takımı'nı daha önce de takip ettiğini anlatan tecrübeli çalıştırıcı, "Avrupa Şampiyonası'nın ardından bazı oyuncuların tekrar çağrılmadığını, bazılarıyla sorunlar yaşandığını biliyorum. Yine yurt dışında forma giyen ve yeterince forma şansı bulamayan oyuncuların sorunları var. Bu süreçte tüm oyuncularla, hocalarıyla en kısa zamanda görüşmek istiyorum. Romanya Milli Takımı'nda da yaşanan sorunlar bunlar. Şimdi hemen önümüzdeki maça hazırlanmalı ve yolumuza 3 puanla devam etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Andriy Shevchenko yönetimindeki Ukrayna ile milli takımın başında ilk maça çıkacağının hatırlatılması üzerine Lucescu, "Sanırım Ukrayna Milli Takımı ile ilgili bir bilgi vermem gerekiyor. Kadrodaki 8 oyuncu, Shakhtar Donetsk dönemimde benim de yetiştirdiğim isimler. Tabii ki Shevchenko idaresinde güçlü bir kadroları var ama bizim kazanmamız gerekiyor." açıklamasında bulundu.

"TÜRK FUTBOLUNA BÜYÜK SEVGİ BESLİYORUM"

Mircea Lucescu, daha önce Galatasaray ve Beşiktaş'ın başında olmak üzere 4 sezon geçirdiği Türkiye'de, futbola büyük sevgi duyduğunu dile getirdi.

"Türk futboluna büyük sevgi besliyorum." diyen Lucescu, "Her transfer döneminde ismimi gördüğümde gurur duyuyordum. Tüm takımlarla ismim anıldı ve bu benim için gurur kaynağı oldu. Siz atasözlerini çok seversiniz. 'İyi arkadaş zor günde belli olur.' denir. Böyle bir zamanda ben görevi kabul etmeseydim, iyi arkadaş olarak görülmezdim." şeklinde konuştu.

Henüz göreve başlamadan kendisiyle ilgili eleştiriler olduğunu belirten Lucescu, şunları söyledi:

"Türk futbolunu kalkındırmak istediğimiz için hepimiz buradayız. Görevi de bu amaçla kabul ettim ama daha gelmeden eleştiriler olduğunu görüyorum. Bence ilişkiyi eleştiriler üzerine inşa etmemeliyiz. Türk futbolunun içindeki tüm parçalarla görüşeceğim. Hepimize ihtiyaç var. Birlik olarak Türk futbolunu ileriye götürmek için çalışmalıyız. Benimle ilgili kötü bir düşünce varsa hemen de gidebilirim. Benim için sıkıntı yaratmaz. Ancak ben Türk futboluna inanıyorum. Türk futboluna ve Türk futbolcusuna güveniyorum. Buradaki herkesin de bu amaca hizmet edeceğine inanmak istiyorum. 2002 Dünya Kupası'nda elde edilen üçüncülüğü hatırlıyorum. Herkes birlik içindeydi ve inanılmaz bir atmosfer vardı. Demek ki bu mümkün. Tekrar yapabiliriz ve bunun için çalışmalıyız."

TOPLANTIDA SORU GERGİNLİĞİ

İmza töreni sırasında bir basın mensubunun, Lucescu'nun alzaymır hastası olduğu şeklinde basına yansıyan haberi hatırlatarak soru sormak istemesi, gerginliğe neden oldu.

Soru esnasında araya giren Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, "Basın toplantısında böyle soru sorulmaz. Ayıp. Herkesin merak ettiğini değil, kendi merak ettiğinizi soruyorsunuz." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Basın mensubunun, bunu ilk olarak sahibi olduğu bir gazetenin spor müdürünün yazdığını söylemesi üzerine de Demirören, "Kimin yazdığını çok iyi biliyorum. O da hata yapmış. Artık gerçek delillere dayanan haberciliğe gelmek lazım." dedi. 

Bu sırada Lucescu, soruyu yönelten basın mensubuna yönelik, "Kaç yaşındasınız? Birlikte yan yana duralım ve fotoğraf çektirelim istersen." ifadesini kullandı. 

DEMİRÖREN: TÜRKİYE FUTBOL DİREKTÖRLÜĞÜ POZİSYONU KALKTI

TFF Başkanı Demirören, Mircea Lucescu'nun sadece A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü olduğunu belirterek, "Türkiye Futbol Direktörlüğü pozisyonu kalktı." dedi.

Lucescu'nun mukavelesiyle ilgili Demirören, "Eylül ve ekim aylarındaki maçlarımız için Şenol Güneş hocamızla görüşmüştük. Kendisi çok önemli bir kulübün başındaydı ve kulübünü rahatsız etmeyecek şekilde olursa çalışabilir mi diye sormuştuk. Ama Lucescu hocamız zaten bir takım çalıştırmıyordu ve ona 2 yıllık bir teklife gittik." diye konuştu.

Görevden alınması süreciyle ilgili Fatih Terim'in, önce, kendisinin ayrılma isteğini ilettiği ancak kabul edilmediği, sonra da işine son verildiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Demirören, "Fatih hocamızla yollarımızı ayırdık. Kendisiyle konuşmamızda, yönetim kurulumuzun alacağı karar doğrultusunda yolumuzu çizeceğimizi söyledim." şeklinde görüş belirtti.

Demirören ayrıca, milli takım için yabancı teknik adam tercihinin eleştirildiğini ifade ederek, "Bugüne kadar 46 hoca gelmiş ve 18'i yabancı olmuş. Yani Lucescu ne ilk ne de son olacak." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER