TRT Spor'da açıklamalar yapan Mircea Lucescu, Süper Lig'de 14 yabancı oyuncu kuralına karşı olmadığını söylerken, "14 yabancı varsa 14 de Türk var. Amu bu yüzdeyi iyi kullanmak önemli. Kalecilerin yüzde 30, sağ bekte yüzde 15 Türk. Sol tarafta çok iyiyiz, yüzde 60'ı Türk. Hücum oyuncularının yüzde 20'si Türk. Bu şartlar altında milli takım için bir yarışma düzenleyemezsiniz. Yabancı kuralının değişmesine gerek yok. Kulüpler çok para harcadı. Başka bir çözüm bulunabilir." dedi.

Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Lucescu, "Buraya çok saygım var: burada iyi işler yapacağıma emenim. Türkiye ve TFF, Euro 2014'e gitmek için çok çalıştı. Devlet de aynı şekilde çalıştı. Türkiye'nin alt yapısı Avrupa'da yok. Elimizde olan yeni statlar Avrupa'da yok." diye konuştu.

Arda Turan için Valverde ile görüştüğünü kaydeden Rumen çalıştırıcı, "Milli maçlar öncesi Arda'yı antrenmanda biraz fazla kullanmasını istedim. İzlanda maçında Türk futbolunun karakteristik özelliklerini kullanmak istedim ama inanılmaz hatalar yaptık. Affedilemez hatalar sonunda goller geldi. Benim için önemli olan topa sahip olma. Kim olursa olsun bu fikri sahaya yansıtması lazım. Beklediğimiz oyuncular kendi kulüplerinde oynamıyorlar. Oynamadıkları gibi de fizik yapılarına sahip değiller." ifadelerini kullandı.

Yazın Barcelona'dan ayrılacak haberleri çıkan Arda Turan'la ilgili ise "Milli takıma yardım edebilecek tüm tecrübeli oyunculara, sağlık durumları el verdiği sürece her zaman kapımız açık. Valverde ile konuştum. Yöneticiler yaz döneminde ona Arda Turan'ın satılacağını söylemişler. Biz Arda yüzünden Dünya Kupası'ndan olmadık. Zor günler geçirdi. Arsenal'e, Galatasaray'a veya Monaco'ya gidecekti ama olmadı." sözlerini kullanan Lucescu, milli oyuncu için yapılan görüşmeleri kamuoyuna duyurdu.