Luis Figo, 1995'te transfer olduğu Barcelona'yla adını özdeşleştirirken; 2000'de dünyayı şoke eden bir harekete imza attı.

Bordo-lacivertlilerin ezeli rakibi Real Madrid'e transfer olan Figo'nun bu hareketini Barcelona ve Katalan ekibine gönül verenler bir türlü affedemedi. Takım tarihinin en önemli isimlerinden biri olmak üzereyken Figo istenmeyen adam ilan edildi. Her Barcelona-Real Madrid maçlarında yoğun protestolara uğrayan hatta bir maçta sahaya ona ithafen domuz kafası bile atılmasına neden olan Portekizli, bu kez Barcelona veteranlar kadrosundan çıkarıldı.

UEFA, Cumartesi günü oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesi Barcelona ile Juventus veteran takımları arasında maç düzenlemek istedi. UEFA, Barcelona kadrosuna Luis Figo'yu da aldı. Ancak Katalan ekibi, adı FIFA başkanlığı için de geçen Luis Figo'yu istemedikleri şeklinde UEFA'ya başvurdu. UEFA da bu talebi kabul etti ve Figo'nun Veteranlar kadrosundan çıkardı. 

Barcelona'dan da yapılan resmi açıklamada, "UEFA, başvurumuz üzerine Luis Figo'nun Vetaranlar maçında oynamayacağını bildirdi" denildi.