İSTANBUL - Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri (EURO 2016) için adaylık sürecinde görüşmeler yapmak üzere İstanbul'da bulunan UEFA heyetinin başkanı Gilberto Madail, basın mensuplarına gelinen noktayı değerlendirirken, yoruma girmekten özellikle kaçındı.

Dolmabahçe'de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılan kahvaltılı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Takım Turnuvaları Komitesi Başkanı Gilberto Madail, UEFA Turnuvalar Direktörü Giorgio Marchetti, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, basın mensuplarının karşısına çıktı.

Türkiye'ye yaptıkları ziyaretin, EURO 2016'yı düzenleyecek ülkenin belirlenmesi yolunda çok önemli bir süreç olduğunu aktaran Madail, şunları söyledi:

''Biz UEFA heyeti olarak iki açıdan konuya ilgi gösterdik. Birincisi teknik çalıştaydı. Açılan bazı noktalar ve UEFA'nın bazı istekleri vardı. Yine bizim teklif dosyasıyla ilgili yaptığımız analizler vardı. İkinci olarak ise Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler oldu. Şehirlerin belediye başkanları ve yetkilileriyle bir araya geldik. Teklife olan desteklerini gördük. Bu toplantı sayesinde değerlendirme raporumuzu bitiriyoruz. Sonuç ise 14 Mayıs'ta çıkacak. Burada teknik tavsiyelerde bulunuldu. UEFA'nın vereceği karara yönelik süreç bitmek üzere. Biz de mayıs ayında son kararlarımızı vereceğiz.''

''TÜRKİYE'YE BOL ŞANS DİLİYORUM''
Gilberto Madail, kendilerine gösterilen konukseverlik nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye Futbol Federasyonu'na teşekkür ederken, EURO 2016 yolunda Türkiye'ye şans dilediğini söyledi.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık sürecinde Türkiye'nin son adımı tamamladığını aktaran Madail, ''Türkiye'ye bol şans diliyorum'' derken, hükümetin sunduğu 920 milyon avroluk teminat mektubunun hatırlatılması üzerine, ''Bildiğiniz üzere bütün teklifler bazı garantilerle gerçekleşir. Hem ekonomik, hem de manevi destek olabilir bunlar. Başbakanın bize verdiği sözlere inanıyorum. Bizler bu noktada beklemeliyiz ve sonucu görmeliyiz. Süreç devam ettiği için bekleyip görmemiz gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Madail, toplantıda bazı sorulara yanıt vermekten özellikle kaçınırken, Türkiye'nin ilk kez bu organizasyonu yapabilecek olmasının nasıl bir etkisinin olacağının sorulması üzerine, ''Çok üzgünüm ama bu idare kurulunun kendi içinde tartışacağı bir konu. Cevap veremiyorum. Özür diliyorum. Benim pozisyonumu da anlamalısınız'' demekle yetindi.

Türkiye'den ayrılacak heyetin, EURO 2016'ya aday diğer ülkeler olan Fransa ve İtalya'yı da ziyaret edecekleri bildirildi.