Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası sona erdi. Türkiye şampiyonayı, milli atlet Karin Melis Mey ile bayanlar uzun atlamada bir bronz madalya kazanarak, 32. sırada tamamladı.

Başkent Berlin'deki şampiyona, yapılan müsabakalarla tamamlandı.

Türkiye, bayanlar uzun atlama finalinde, Karin Melis Mey ile bronz madalya elde etti. Şampiyonaya 6 bayan ve 3 erkek olmak üzere toplam 9 sporcu ile katılan Türkiye, sadece bir madalya kazandı.

Müsabakaların ardından kapanış törenini gerçekleştirildi. Binlerce gönüllü yardımcı, atletlerle birlikte stadın içinde toplandı. Berlin'de 201 ülkeden toplam bin 984 atletin mücadele ettiği, bu rakamın da yeni Dünya Atletizm Şampiyonası rekoru olduğu bildirildi.

Bilet satışının da toplam 400 bin ile atletizm şampiyonalarında yeni bir rekora ulaştığı, buna rağmen hedeflenen 500 bin bilet satışının ise gerçekleşmediği kaydedildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack, Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in de katıldığı kapanış töreninde yaptığı konuşmada, stattaki, ''muhteşem hava ve mükemmel organizasyon'' için teşekkür etti.

Alman atletler, üzerinde, ''Teşekkürler Berlin, harikaydınız'' yazılı bir pankart taşırken, Güney Kore'li atletler de, üzerinde ''Daegu 2011'de görüşmek üzere'' yazılı pankart açtılar.

ABD İLK SIRADA
Madalya sıralamasında ABD, 10'u altın, 6'şar tanesi de gümüş ve bronz olmak üzere toplam 22 madalya kazanarak, yarışmalarda birinci oldu.

Jamaika, 7'si altın, 4'ü gümüş ve 2'si bronz olmak üzere toplam 13 madalyayla ikinci, Kenya da 4'ü altın, 5'i gümüş ve 2'si bronz olmak üzere toplam 11 madalyayla 3. sırada yer aldı.

Rusya 4 altın, 3 gümüş, 6 bronz ile dördüncü, Polonya 2 altın, 4 gümüş, 2 de bronzla beşinci, Almanya 2 altın, 3 gümüş ve 4 bronzla altıncı, Etiyopya da 2 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalyayla yedinci sırada şampiyonayı tamamladı.

Türkiye bir bronz madalyayla Estonya, Meksika, Katar, Romanya ve Slovakya ile birlikte 32. sırayı paylaştı.