Amed Sportif maçı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Mahmut Uslu, "Diyarbakır'a Diyarbakırlılara teşekkür ediyorum. Çok misafirperverlik yaptılar. Dün akşam gelecektik, ani bir kararla sabah geldik. Keşke önce gelseydik. En azından şehirde bir gün daha fazla kalırdık. Ama maalesef bu tür olaylardan dolayı bu kararı aldık" dedi.

Geçen sene Amed Sportif'le 3-3 berabere kaldıklarını kaydeden Uslu, "Bbu sene 1-1 berabere kaldık. İnşallah kendi liglerinde daha başarılı olurlar." sözleriyle Diyarbakır ekibine başarı temennisinde bulundu.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu'na ait olduğu iddia edilen "Moussa Sow'un golünü veren hakemin lisansını yırtarım" sözlerini de değerlendirmesi istenen Uslu, "Biz özellikle son haftalardaki ve son haftadaki olayla ilgili konuşmadık. Türkiye acı günler geçiriyor. İnşallah kendi içimizdeki olaylar çözülür. Onun için konuşmadık. Ama Namoğlu'nun o söylenen sözü söylediğini zannetmiyorum. Daha bir-iki gün önce bir sohbette söylemiştim. Bu gazetelere yansımıştı. Bazı takımlara karşı hakemler hatalar yapıyor ve bu tesadüf mü? Şimdi 15. haftaya geldik. Aynı takım lehine hatalar devam ediyor. Aynı takımın lehine hatalar devam ediyor. MHK Başkanına o zaman şunu sormak lazım, "Peki Bülent Yıldırım'ın kırmızı kart vermediği konuda ne yanıt verecekler. Yabancı x hakemi, eğitmeni kullanarak bir konuşma yaptılar. Ona ne diyecekler. Öyle bir ifadeyi kullandığını zannetmiyorum. Ama haddini aşan bir ifade olur. Galiba o cümleyi tekzip etmiş olur. O zaman daha önce hakemlerin de lisanslarını iptal etmeleri lazım. Olmayan penaltıları, olan penaltıları vermeyenleri. Bu hatalar yapılıyor. MHK Başkanına yakışan şöyle olurdu. Diyebilirdi ki; "Hakemi inceleyen raporu inceledik ve baktık raporuna o haklıydı" diyebilirdi.

"1 KİŞİ BİLE CÜNEYT ÇAKIR'DAN MUTLU DEĞİL"

Eğer Türkiye'de yüzde 60'ı eski hakem de gol olduğunu söylüyorsa, uluslararısı hakemlere de danıştık, onlar da gol olduğunu söylüyorsa, o goldür. Aksi olduğu takdirde defans oyuncusuna penaltı verir miydi? Sow'un sorusunun da cevabını vermediler. Onu da bekliyoruz. Bu tür polemiklere girmek istemiyoruz ama Fenerbahçe'ye olan tutumlarını değiştirmeleri lazım. O malum hakem her maç, aynı şeyi yapıyor. Cüneyt Çakır'ın arkadaşı bir kulüp hariç, eğer bir kulüp başkanı onu beğeniyorsa, ben konuşmayacağım. O Cüneyt Çakır'ın aynaya bakıp cevap vermesi lazım; "Acaba neden?" diye. Bir çok kulüp başkanıyla ve başkanla konuşuyorum 1 kişi bile mutlu değil. Ama "Avrupa'da iyi yönetiyor" diyorlar. UEFA'da aynı şeyi söylüyor. "Bizim maçlarda iyi ama sizin ligde iyi yönetmiyor" diyorlar. Onu da bu arada söyleyeyim" açıkmalarını yaptı.

"İÇİMİZE ATMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Hakem Cüneyt Çakır'ın Beşiktaş- Başakşehir maçında Quaresma'ya sarı kart göstermediği ve sınırdaki Quaresma'nın Fenerbahçe maçında da bu nedenden oynadığı şeklindeki bir yorum üzerine de Mahmut Uslu, "O sarı kart değildi ki; direk kırmızı karttı. Çakır'ı bizim maçımıza yine verirler. Biz bu filmi çok gördük. Orta sahada kırmızı kart gösteren hakemi 2 hafta sonra bize yine verdiler. O atamalara karışmıyoruz. İnsanhlar adaletli maç yönetecek. Amedspor maçında bizim lehimize bir penaltı verildi. Bir tane daha olabilirdi. Amed'in lehine de olabilir. Biz idareciler hata yapmayalım diye uğraşırken hakemler hata yapabiliyor. Ama üstüste hatalar bir takımın lehine diğerinin aleyhine olursa tepkimiz oluyor. Yoksa onu veya bunu atamış, onu kendileri bilirler. Ama MHK Başkanın şunu deme hakkı yok, "Ben X mister bilmem neyle konuştum. Teknik olarak bsize göre uygun deme hakkı yoktur.

Ona verilen not vardır, o notla ilgili yorum yapma hakkı vardır. Bizim tepkimiz büyüktür ama içimize atıyoruz. İçimize atmaya devam ediyoruz.

BASINA GÖNDERME

Moussa Sow'un Antalyaspor ağlarına attığı ancak faul gerekçesiyle iptal edilen pozisyon için basına göndermede bulunan Mahmut Uslu, "Hakemler için biz sustukça zaten siz konuşuyorsunuz. Bazı yorumcular onun gol olmadığını söylüyor. Ama ben yüzde 60, -ona hürmetler, selamlar- onungol olduğunu söylüyor. Avrupa'daki hakemler dahil. Çünkü hamle başlamıştır. Top gitmiştir. Top gittikten sonra adam kafasını uzatıyor. Top gitmeden evvel kafasını uzatmasa amenna. Allah'tan televizyon var da görüyoruz. Dedikoduya gerek yok." ifadelerini kullandı.

Amed Sportif'in 20 maçlık deplasman seyirci yasağı olduğunun hatırlatılması içinse Uslu, "Bu sporun dışında olan bir olay. Sporun dışında olan olaya cevap vermemi istiyorsanız, biz zaten karşıyız. Seyircisiz deplasman yasağı neden verildi, bunu federasyona sormak lazım. Buna kökten çözüm bulmak lazım. Geçen yıl da seyirciye izin vermeyecektik. Biz devreye girdik ve Şere Tribününe taraftar alındı" açıklamalarını yaptı.

Transfer konusunda Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat'ın "Ne yapacğımızı biliyoruz" sözlerini yorumlamasını istenen Mahmut Uslu, " Hocamız ne dediyse odur. Hocamız çok Avrupalı bir hoca. Geçen yine bir açıklama yaptı. Sayın Medya yine yanlış anladı herhalde. Çakır değil, biz yenildik" dedi. "Yüzde yüz goldü ve başka yorum yapmayacağım" dedi. Hocamız, şunu söyledi. "Bizim takım kötü oynar, iyi oynar. Ama sen golü vereceksin. İşin bu" diyor. Hocamız bunu Avrupai, medeni bir şekilde veriyor. Bunları söylediği için de teknik konularla ilgili yorum yapmıyoruz. Transfer konusunda elimizden geleğni yaparız" diyerek Hollandalıya destek çıktı.