Beşiktaş'ın 'kiralık' yıldızı Mario Gomez'in sözleşme detayları

Beşiktaş'ta yıldızı yeniden parlayan Alman golcü Mario Gomez'in talipleri de artmaya başladı. Peki Gomez'in Beşiktaş ile nasıl bir sözleşmesi var. İşte ayrıntılar...

ntv.com.tr 18.11.2015 - 14:53

gomez.jpg

Beşiktaş'ta çıktığı 15 maçta attığı 9 golle yeniden Alman milli takımına çağırılan, 30 yaşındaki yıldız Mario Gomez'in sözleşmesinin detayları ortaya çıktı. 

Bayern Münih'ten 15.5 milyon euro bedelle Fiorentina'ya giden Gomez, sakatlıklar ve anlaşmazlıklar yüzünden bekleneni veremedi. Galatasaray'ın da dahil olduğu talipliler arasında sıyrılmayı başaran Beşiktaş Alman yıldızı kadrosuna katmayı başardı.  Siyah beyaz forma ile sergilediği performansı ile Manchester United, Chelsea ve Barcelona gibi kulüplerin radarına giren Gomez'in Beşiktaş'taki sözleşmesi yeniden gündeme geldi. 

7 MADDEDE GOMEZ'İN SÖZLEŞMESİNİN BİLİNMEYENLERİ

1-Fiorentina 2 yıl daha sözleşmesi bulunan Gomez'le "Sakatlık süreci ve sonrasında 11'de kullanamıyoruz, ücreti de dengeleri bozuyor" diyerek yollarını ayırma kararı aldı. 15.5 milyon euroya aldığı futbolcuya 9 milyon euro bonservis bedeli istedi. Çünkü Gomez'e yıllık 5.5, kalan 2 yıl için 11 milyon euro ödeyecek olan İtalyan kulübü, iki yıllık süreyi tamamlaması halinde vergiler dahil 22 milyon euroluk bir yükün altına girecekti.

FİORENTİNA'YA PEŞİN BONSERVİS ÖDENMEDİ

2- Gomez'i isteyenler arasında Galatasaray da vardı ancak sarı-kırmızılılar Gomez'in bonservisi 9 milyon euroyu bulunca geri çekildi. Israrlı davranan Beşiktaş, 22 milyon euro'luk  maliyet üzerinden strateji geliştirildi. Fiorentina ile yapılan görüşmelerde "Sizi ağır bir mali yükten kurtaracağız" vurgusu yapıldı. Oyuncu ve kulüple eşzamanlı görüşmeler yürütüldü. Gomez'in menajeri ve Özkan Doğan ile Ahmet Bulut'la ilişkilerden faydalanıldı.

BEŞİKTAŞ'A 2+1 YILLIK İMZA ATILDI

3-Fiorentina, çok yönlü baskı kuran Beşiktaş'a "Evet" demek zorunda kaldı. Sembolik bir bonservis bedeliyle 30 yaşındaki Alman yıldızı, Beşiktaş'a verdi. Ancak özel centilmenlik anlaşmasıyla bonservisi eline alan Beşiktaş, Gomez'le 2+1 (opsiyon Beşiktaş'ta olmak üzere) 3 yıllık anlaşma imzaladı. Gomez'in Beşiktaş kampında basın karşısına çıktığı ilk röportajındaki "Beşiktaş'ta jübile yapmak istiyorum" vurgusu 3 yıllık anlaşmanın ipuçlarını aslında veriyordu.

GOMEZ DÖNMEK İSTERSE ÖNCELİK FİORENTİNA'DA

4-Fiorentina'nın iyi niyetli yaklaşımını saygıyla karşılayan ve muhatabını kamuoyunda zorda bırakmak istemeyen Beşiktaş, kağıt üstünde İtalyanlar'ı unutmadı. Sözleşmeye göre Gomez'i isteyen bir kulüp Beşiktaş'ın kapısını çalmak ve bonservis ödemek zorunda ancak Gomez "Fiorentina'ya dönmek istiyorum" derse öncelik Mor Menekşeler'in.

BAŞKA KULÜPLER ALAMAK İSTERSE KARTAL'IN KAPISINI ÇALACAK

5-Türkiye'deki terör olayları ve Beşiktaş'ta mutsuz olma ihtimali nedeniyle Mario Gomez tarafından sözleşmeye, "Beşiktaş'ta mutlu olamazsa 1 yılın sonunda bedelsiz sadece Fiorentina'ya geri dönebilir" maddesi koyuldu. Bu ihtimal madde nedeniyle sözleşmeye 2016 başı itibariyle "kiralık" opsiyonu konuldu. Ancak başka kulüpler de onu isterse Beşiktaş bonservis hakkını elinde bulunduruyor.

EĞER FİORENTİNA DEVREYE GİRERSE YÜZDE 50 PAY BEŞİKTAŞ'IN

6-Fiorentina'ya dönme opsiyonu ise İtalyan kulübüne değil Gomez'e ait. Yani Gomez istemedikçe Fiorentina defteri kapanıyor.  Hiç kimse Gomez'in mutsuz ayrıldığı Fiorentina'ya döneceğini şu an düşünmüyor. Beşiktaş yönetimi "Her ihtimali düşünerek Alman yıldız Fiorentina'ya dönmek ister, Fiorentina da bu oyuncuyu kendi üzerinden satmak ister" ihtimalinini de düşünerek "Beşiktaş yüzde 50 pay alır!" opsiyonunu sözleşmeye koydurdu.

TÜRKİYE'DEKİ YILLIK ÜCRETİ 3,5 MİLYON EURO

7- Orman ve Torunoğulları'nın yürüttüğü bu transfer Beşiktaş için büyük bir başarı öyküsü. Gomez'i 15.5 milyon euroya transfer eden Fiorentina'dan sembolik bir parayla bonservisini almanın yanında, yıllık 5.5 milyon euro kazanan Gomez'i 3.5 milyon euroya ikna etti. Siyah-beyazlılar 13 milyon euroya sattığı Demba Ba'nın ücretiyle Gomez'in 3 yıllık parasını karşıladığı gibi artı 2.5 milyon euro kar ederek Gomez'in satış haklarını elinde bulundurmasının keyfini sürüyor.  (Sabah -Fatih Doğan)

Sayfa Yükleniyor...