Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, NTV Spor ekranlarında yayınlanan %100 Futbol programında Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in sorularını yanıtladı.

Siyah beyazlılarda son dönemde en çok tartışılan konu olan 'Quaresma' krizine değinen Aybaba, "Marka Beşiktaş'tır, Quaresma kim?'" dedi.

Quaresma'nın kadro dışı kalmasının nedeninin 'maliyet' olmadığını söyleyen Aybaba şunları söyledi:

"Quaresma ile hiç konuşmadım. Yöneticiler menajeriyle konuştu. Ondan hiçbir yaklaşım olmayınca bizden de bir hamle gelmedi. İstediğiniz kadar dünya yıldızı olun takımın başında bir patron varsa onunla iletişime geçmelisiniz. 3 kritere bakıyorum ben. Saha içi katkısı, tavırları, maliyeti. İlk iki parametrede hiçbir etkisi yok. Geliştirmek için çaba da yok. Diğer tarafta 25 oyuncu var. Öbür oyunculardan tepki alırım kabul etsem. Takımımı kaybetmek istemem.

Yıldız oyuncu eğer kulübün isteklerini karşılamayacaksa başka bir takıma giderdi. O da maaşımı alayım oynamasam da olur diyor. Problemi varsa gelip benimle konuşacaktı. Quaresma'nın hatası iletişimi sıfır olması. Kendisini takımın üstünde görmesi. 2 ay ülkesine gitti doktor raporu bile yollamadı geçen sene.

Bu koşullarda bizimle olması imkansız. Transfer fiyaskolamız fazla Türkiye'de. Antrenmana bile çıkmadan 3.5 milyon Euro alan isimler oldu. Son iki senede 11 sarı ve 2 kırmızı kart görmüş. Beşiktaş liderin çok arkasında kalmış. Verilen paranın karşılığını alamadık. Kamp öncesi Quaresma'ya kulüp bulması için haber yollamıştık. Ama onu değerlendirmediler.

Maaliyeti yüzünden kadro dışı değil, tavır ve davranışlarından dolayı takımda değil. Belki 100 bin ya da 50 bin Euro indirim yapsa bu bir yaklaşım olarak algılanıp takıma kazandırılacaktı. 'Marka Beşiktaş'tır, Quaresma kim?' Tanımadığım insanla bir problemim nasıl olabilir? Biz önümüze bakalım, bir şeye takılmayalım. Ülkemizde malesef küçük şeylere takılıp kalıyoruz. Bizim derdimiz Beşiktaş'ı başarılı kılmak.

'ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIYIZ'
Röportajda Süper Lig'deki hedeflerine de değinen Aybaba, şampiyonluğun en büyük adayı olduklarını söyledi.

Kısıtlı imkanlara rağmen şampiyonluğu hedefleyen bir takım yaratmaya çalıştıklarını kaydeden teknik adam, "Avrupa kupalarında da yokuz dedik. Oyuncularımız hep gidelim, kazanalım, gelelim diye konuştuk. Herşeyi maç maç düşündük buna bağlı olarak gençlerimizin gelişimini sağlamayı hedefledik. Biz şampiyonluğun en büyük adayıyız diye başladık düşüncemizde hala böyle. Yukarıdaki takımlarla aynı hedefteyiz. Biz onlara göre lige daha iyi başladık. Kadromuz çok kısıtlı, kulübeden gerekli desteği alamıyoruz." diye konuştu.

'ÜCRETTE DENGE SAĞLANACAK'
Oyuncuların ödemelerinde yapılan düzenlemelere de değinen Aybaba, "Bu düzenleme benim talebimle yapıldı. Çok düşük ücret alan da var çok fazla alan oyuncularımız da var bizim. Bunu bir dengeye koymak istedik. Buna bağlı olarak performansı arttırmayı hedefledik" dedi.