Marmaris'in en büyüğü Belletti

47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 3. etabını İtalyan Manuel Belletti kazandı.

26.04.2011 - 18:08

Marmaris'in en büyüğü Belletti

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yarışın 3. etabıyla devam etti. Yarışı Colnago - CSF Inox takımından İtalyan sporcu Manuel Belletti kazandı. İkinciliği tekerlek farkıyla Roberto Ferrari elde ederken üçüncülük de aynı zaman ve farkla Avustralyalı Wesley Sulzberger'in oldu. Aynı üçlü genel klasmanın zirvesini de aynı sırayla ele geçirmiş oldu. Yarış sonrası mikrofonların çevrildiği Belletti "3. kez bu tura katılıyorum, bu yüzden yolları ve etapları biliyorum ve bunu avantaj olarak kullandım. Takımım bana çok iyi destek verdi. İtalya turu yaklaşıyor, ondan önce bu etabı kazanmam benim için önemli." şeklinde konuştu.

166 kilometrelik Bodrum - Marmaris etabının startı Bodrum'da 215 bisikletçiyle verildi. Yarışın 64. kilometredeki Dağın Kralı Primi'ni Kolombiyalı Luis Felipe Laverde Jimenez birinci geçerek kırmızı mayoyu giyinmeye hak kazandı. Türkiye Güzellikleri Primini ilk geçen isim İspanyol Arturo Mora Ortiz olurken, 109. kilometredeki Sprint Primi de şampiyon Belletti'nin oldu.

Bodrum - Marmaris etabı sonrasında takım sıralamaları da değişti. Birinciliği Fransız FDJ devralırken Androni Giocattoli ikinci, Garmin - Cervelo da üçüncü oldu.

3. etapta Türk sporcular pek varlık gösteremedi. En iyi derece 94. sırayla Konya Torku - Şekerspor'dan Mustafa Sayar'ın oldu. Takımlarda Manisaspor da gerileyerek 13. sıraya düştü.


Turun ilk, yani İstanbul etabını sürpriz bir isim kazanmıştı. İtalyan Andrea Guardini, geçen sene de bu turda yarışan ve 5 etabı birinci bitirdiği halde şampiyon olamayan Alman sprinter Andre Greipel, ABDli Tyler Farrar, ve Petacchi gibi isimleri geride bırakarak beyaz çizgiyi ilk geçen isim olarak dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Ancak şampiyonların mayosu turkuvaz mayoyu sırtına geçiren Guardini ikinci etapta kendisinden bekleneni veremedi ve etabı ana grubun çok arkasında, 4 dakikadan fazla bir süre sonra tamamladı.

2. etap Kuşadası - Turgutreis arasında koşuldu. Çekişmeli geçişlerin yaşandığı yarışın son 5 kilometresi kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu. Finish çizgisindeki tekerlek de yine sürpriz bir ismin bisikletine ait. Kazakistanlı Astana takımından Valentin Iglinski. Astana her ne kadar büyük yarışları domine eden bir takım olsa da bu Iglinski için önemli bir zaferdi. Onu tekerlerk farkıyla 2. sırada İtalyan Alessandro Petacchi ve yerlisi Elia Favilli izledi. Yarış sonrası soruları cevaplayan Rus asıllı Kazak sporcu hayalinin Fransa Bisiklet Turu ve İtalya'da yapılan Giro gibi önemli turlarda yarışmak olduğunu söyledi.

2. etapta Türk sporcuların performansı da dikkat çekiciydi. Türkiye bisiklet tarihinde bir uluslararası organizasyonda ilk kez bir sporcu finish çizgisini ilk 10 arasında geçmeyi başardı. Türkiye'ye bu gururu yaşatan ise yarışı 8. sırada bitiren Manisaspor takımından Miraç Kal oldu. Takımdaşı Ahmet Akdilek de 218 sporcunun başladığı yarışı 17. sırada bitirerek göz doldurdu. Türk sporcuların başarısı bireysel kategorilerle de sınırlı değil. 2. etabın sonunda Manisaspor Bisiklet Takımı genel klasmanda Caja Rural ve De Rosa - Ceramica Flaminia takımlarının ardından 3. sırada yer aldı. Geçen sene bisiklet milli takımı ile katılan Türkiye bu tura ilk kez kulüp bazında katılıyor.


Bölge halkı da tura oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Ellerinde Türk bayraklarıyla yollara çıkan vatandaşlara öğrenciler eşlik ediyor. İlgi finish noktasındaysa had safhaya çıkıyor. Sprinterler çizgiye yaklaştıkça alkış ve çığlıklar yükselirken ortam bir anda bisiklet festivaline dönüşüyor.

47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tam bir uluslararası organizasyona dönüşmüş durumda. Eurosport'tan HD kalitesinde yayınlanan yarışlara yurtdışından ilgi büyük. Bunu, çok önemli bir geribildirim medyası olarak Twitter'dan takip edebilmek de mümükün.

Bisiklet turunun önümüzdeki ayaklarında yağmur tahminleri yapılıyor. Tahmin doğru çıkar da yağmur yağarsa eğer turu ve sıralamaları daha ilginç hale getireceği takımların taktiklerinde önemli değişikliklere gideceği kesin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...