Marsel'i Londra'da ne bekliyor?

Kariyerinde çıktığı 3. slam maçında da ilk turu geçmeyi başaran Marsel İlhan’ın, önündeki iki engeli daha aşması için bir engel yok.

22.06.2010 - 05:03

Marsel'i Londra'da ne bekliyor?

Nazmi Bari, 1958'de Wimbledon’da eleme oynadı ancak başarılı olamadı.


Çiftler bakıldığında, Nazmi Bari-Suzan Gürel ve İpek Şenoğlu ana tabloyu görmeyi başaran isimler olmuştu.

Türkiye’nin 124'üncüsü yapılan Wimbledon tarihi bu kadar kısa iken, ilk kez bir Türk raket teklerde ana tablo oynama başarısı gösterdi ve ilk turu da geçmeyi başardı.

Üçüncü slam’iydi; ilk ikisinde de ilk turu geçmişti, 23 yaşında ve Wimbledon’da ikinci tur maçına çıkacak: Marsel İlhan.

Rakiplerinin alacağı sonuçlara bakılacak ancak Marsel İlhan, elde ettiği galibiyetle şimdiden 65 puanı hanesine yazdırmış durumda ve bu kendisinin Wimbledon sonrası açıklanacak klasmanda ilk 100'e girmeye çok yaklaştırdı.

Tenis Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şevket Furkan Erbay, Marsel İlhan'ın başarısını değerlendirdi.

Furkan Erbay'ın görüşleri şöyle;

Marsel’in galibiyeti, şu ana kadar yakaladıkları arasında en ayrı yerde duran zaferi oldu.

Geçen yıl Christophe Rochus'a karşı son iki seti 3-5'ten çevirdiği Amerika Açık'taki ilk tur maçı da özel bir yerde ama, Wimbledon'da üstelik de Türkiye'deki TV izleyicilerinin pek çoğunun heyecanlı bakışları arasında alınan bu müthiş galibiyetin genç kuşaklara etkisi çok daha büyük olacaktır.

Bu arada bu kilometre taşı maçın televizyondan yayınlanmasının da - her ne kadar Melbourne'deki Gonzalez maçının da büyük bölümü yayınlanmış olsa bile - Avustralya Açık'ta olduğu gibi bir takım medyanın yalan haber yazmasına da engel olacağını tahmin ediyorum.

Bu başarıda 31 Mayıs'tan bu yana Londra'da bulunan Marsel İlhan'ın ekibi; koç Can Üner ve yardımcısı Cem Bayram'ın, milli tenisçinin tüm masraflarını karşılayarak turnuvalara gönderen TTF'nin ve ilk büyük sponsor olarak sahip çıkan Turkcell'in de katkısı yadsınamaz.

Marsel'in çim korta yatkın stili ve ATP'deki pek çok oyuncunun önünde yer alan servis yüzdeleriyle önündeki iki engeli daha geçmesi için bir mani bulunmuyor.

Zira Victor Hanescu aslen toprakta çok etkin bir oyuncu ve ayakları yavaş Rumen rakibi önünde maçı kazanabilir. Eğer üçüncü tura çıkarsa Alman Brands veya 7 numara Davydenko gelecek ki, burada benim tercihim Davydenko olur.

Çok yetenekli bir oyuncu olan genç Alman Brands, Marsel'e ters gelebilir. Ancak çim kortu hiç sevmeyen ve güç bela maç kazanan Davydenko ile oynamak hem prestij açısından daha önemli.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...