Mayolar değişiyor

Uluslarası Yüzme Federasyonu, gelecek yıldan itibaren mayo teknolojisinde geçmişe dönme kararı aldı. Yüksek teknoloji ürünü poliüretan mayoların kullanımından rahatsız olan FINA, 2010'dan itibaren tüm mayoların tekstil temelli olmasına karar verdi.

Ntvspor 24.07.2009 - 21:51

Mayolar değişiyor

İSTANBUL - Yüzmede yüzde 100 poliüretandan oluşan yeni nesil mayoların üretilmesiyle birlikte, dünya rekoru kırmak da sıradan bir olay haline geldi. Şubat ayından bu yana tam 135 dünya rekoru kırıldı.

İtalya'nın başkenti Roma'da süren Dünya Yüzme Şampiyonası'nda son teknoloji ürünü mayolar yine tartışma konusu oldu. Tartışmalara son noktayı ise Uluslararası Yüzme Federasyonu koydu. FINA, 2010 yılından itibaren tekstil bazlı olmayan tüm mayolara yasak getirdi.

Erkek yüzücüler de gelecek yıldan itibaren vücutlarının üst kısmını tamamen kapatan mayoları giyemeyecek. Ancak kararın geç alınmış olması nedeniyle, yüzücüler Roma'da poliüretan mayoları ile yarışabilecek ve büyük olasılıkla eski tip mayolarla uzun süre aşılamayacak yeni dünya rekorları kırılacak.

FINA, önümüzdeki aylarda mayo üretiminde kullanılabilecek kumaşların da bir listesini yayınlamayı planlıyor. Yeni nesil mayolar sürtünmeyi azaltmakla kalmıyor, vücudu çok sıkı sardığı için kasların yorulmasını da engelliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...