McLaren 'yalancı' direktörü kovdu

Avustralya Grand Prix'inin ardından yarış komiserlerine yalan söylediği ortaya çıkan McLaren takımının sportif direktörü Dave Ryan işinden oldu. Ryan, 35 yıldır McLaren takımında görev yapıyordu.

08.04.2009 - 12:10

Avustralya Grand Prix'si, Formula 1'de uzun yıllar akıllardan çıkmayacak bir olaya sahne oldu.

Güvenlik aracı pistteyken geçiş yasak olmasına karşın, McLaren pilotu Lewis Hamilton, bir anlık dikkatsizlik sonucu yerini kaybeden Toyota pilotu Jarno Trulli'yi geçmek zorunda kaldı. Ardından Trulli tekrar Hamilton'u geçince ceza aldı ve 3. sıradaki yerini kaybetti.

Trulli yarış komiserlerine verdiği ifadede, Hamilton'un aniden yavaşladığını ve geçmekten başka çaresi olmadığını söyledi. McLaren takımı ise iddiaları kabul etmiyordu. Hamilton ile birlikte ifade veren sportif direktör Dave Ryan, Toyota pilotunun yasadışı olarak öne geçtiğini savundu. Ancak Hamilton ile takım yetkilileri arasındaki telsiz konuşmaları yalanı ortaya çıkardı. Takım Hamilton'a açık bir dille, yerini yeniden Trulli'ye bırakması için yavaşlaması talimatını vermişti.

Yalanın anlaşılmasıyla, Dave Ryan'ı önce açığa alan McLaren takımı, ardından da 35 yıldır takım için çalışan sportif direktörün görevine son verildiğini açıkladı.

FIA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
Ryan'ın görevine son verilmesinin, McLaren'in ceza almasının önüne geçip geçmeyeceği ise bilinmiyor.

Bu bağlamda Uluslararası Motor Sporları Federasyonu (FIA), Avustralya Grand Prix'sinde yarış komiserlerine ''yanıltıcı bilgi veren'' McLaren Mercedes takımı ve İngiliz pilotu Lewis Hamilton'ı, olağanüstü toplantıya çağırdı.

FIA'dan yapılan açıklamaya göre, Formula 1'de sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix'sinde, yarış komiserlerine kasten yanıltıcı bilgi veren Hamilton ve takımı McLaren Mercedes ile 29 Nisan Çarşamba günü olağanüstü toplanılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...