Galatasaray'dan İspanya'nın Valencia takımına transfer olan futbolcu Mehmet Topal, hiçbir şeyden korkusunun olmadığını söyledi.

Mehmet Topal, Futbol Federasyonu'nun TamSaha Dergisi'nin Haziran ayı sayısında yer alan açıklamasında, 2008 Avrupa Şampiyonası'nda iyi bir performans gösterdikten sonra, büyük takımların kendisine ilgisi olacağını tahmin ettiğini belirterek, ''Valencia'nın da beni iki senedir takip ettiğini biliyorum. Geçen sene yaşadığım şanssız sakatlıktan dolayı transferim bu seneye kaldı'' dedi.

Çocukluğundan beri ailesinden ayrı olduğunu kaydeden milli oyuncu, ''İspanya'ya adapte olamayacağımı düşünsem, Valencia'ya gitmezdim. Hiçbir şeyden korkum yok. Hayata karşı çok güçlü mücadeleler verdim. Hedefim kısa sürede İspanyolca öğrenmek. Derdimi anlatabilecek kadar da İngilizce biliyorum. Nihat'ın tecrübelerinden dersler çıkarmaya çalışıyorum'' diye konuştu.

Eski takımı Galatasaray'da kötü sonuç alınan bazı maçların ardından faturanın kendisine kesildiğini savunan tecrübeli oyuncu, ''Çok sıkıntılı günler geçirdim. Yine de Galatasaray'da büyük tecrübeler edindim. Bu sayede kendimi geliştirdim. Eğer 'Başarısızlıkta suçlu kim' diye sorulursa, cevabı başta biz futbolcular olmak üzere tüm camiamızdır'' dedi.

Mehmet Topal, ligin son şampiyon takımı Bursaspor'u da kutlayarak, imkansız gibi görünen bir şeyi iyi bir teknik heyet ve kaliteli oyuncularla başardıklarını, bu başarının da ligin kalitesini ve Anadolu takımlarının kendilerine olan güvenlerini bir kat daha artıracağını dile getirdi.

Valencialı oyuncu, yeni takımının Avrupa'nın önde gelen 10-15 kulübü arasında yer aldığını vurgulayarak, ''Kararımda bu etken büyük rol oynadı. Premier Lig'in daha sert ve mücadeleci bir lig olduğu açık. Şimdilik İngiltere'de oynamak kısmet olmadı, ama ileride bu fırsatı yakalayabileceğime inanıyorum. Ben çok küçük yaşta evden ayrılıp Çanakkale’ye gittim. Dardanelspor'a geçtiğimde 13-14 yaşlarındaydım. Her annenin evladını sevdiği gibi annem de beni çok seviyor. Diğer kardeşlerimi de öyle. Dardanelspor beni istediğinde, annem bir hayli zorluk çıkarmıştı ve evden ayrılmamı istememişti. Hiçbir evladından kopmak istemediğini söylemişti bana. Ben de yalvardım, yakardım, yeri geldi gönlünü aldım ve onu ikna ettim. O zaten her zaman beni özlediğini söylüyor, ama ben de ekmek paramı futboldan kazanıyorum. Kendi hayatımı kurmam gerektiğinin o da farkında. Ancak her anne gibi o da özlüyor. İspanya’da bulunmama da alışacağını düşünüyorum. Zaten Malatya’da olan anne ve babamın yanına sık sık gidiyordum. Şimdi onları İspanya’ya sıkça getirip götürmeyi planlıyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.