Mehmet Yeşil Yeşil başpehlivan oldu

648.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Recep Kara'yı finalde puan alarak yenen Mehmet Yeşil Yeşil altın kemerin sahibi oldu.

Haberler 05.07.2009 - 19:10

Mehmet Yeşil Yeşil başpehlivan oldu

EDİRNE - 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, final güreşinde rakibi Recep Kara'yı yenen Mehmet Yeşilyeşil (23), 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve 2009 yılı Türkiye Başpehlivanı oldu.

Yeşilyeşil, 30 dakika süren normal sürede güreşe atak başladı. Yeşilyeşil, güreşin 15. dakikasında Kara'yı bastırıp yere indirdi. Dış kazık oyunu ile Kara'yı açık düşürmek için uğraşan Yeşilyeşil, bir ara Kara'yı açık düşürüp, yenmeye çok yaklaştı ancak Kara, bu pozisyondan tecrübesinin de yardımı ile kurtuldu.

Güreşçiler daha sonra yerde karşı karşılıklı atak ve oyun denemelerini sürdürdü. Güreş müsabakası önceki yıllardaki final güreşlerinin aksine daha hareketli ve oyun deneme çabalarıyla ilgi ve heyecanla izlendi.

Normal sürede yenişemeyen güreşçiler daha sonra 15 dakika sürecek ve 2 puanlık farkı yakalayan güreşçinin şampiyonluğu elde edeceği puanlama güreşine başladı.

İki güreşçininde aynı zamanda minder güreşi de yapması dolayısıyla puanlama bir birlerini kontrol etme ve taktik anlayışı ile durgun başladı. Güreşte hiç oyun girişimi olmayınca 8. dakikada iki güreşçiye de karşılıklı birer ihtar verildi. 15 dakikalık uzatmada güreşçiler puan alamadı.

Bu sürenin sonunda zaman sınırlaması olmayan ve puan alacak ilk güreşçinin galip geleceği bölüme geçildi. Bu bölümün hemen başında kule hakemlerince iki güreşçiye pasif güreştikleri gerekçesiyle 2. ihtarlar verildi.

Son uzatmanın 11. dakikasında Kara'nın arkasına dolanıp, bastıran Yeşilyeşil, başpehlivanlığı kazandı.

Kara ise üst üste üçüncü defa başpehlivanlığı kazanıp, altın kemerin daimi sahibi olma hedefine böylece ulaşamadı.

AĞALIĞI SELİM KAZANDI
Bu arada Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde yapılan ağalık açık artırmasını, 250 bin TL vererek kazanan Seyfettin Selim, 2010 yılı Kırkpınar Ağası oldu.

Er Meydanı'nda, temsili olarak konulan koçu almak için yapılan açık artırmaya sadece Seyfettin Selim (Trabzon) katıldı. Açık artırmayı 250 bin TL vererek kazanan iş adamı Selim, 2010 yılı Kırkpınar Ağası oldu.

Selim, Kırkpınar ağalının parayla yapılacak bir iş olmadığını belirterek, kendisinin bu işe gönül verdiğini söyledi. Kırkpınar ağalığını 3 yıl yapmak istediğini ifade eden Selim, Edirne'ye kalıcı eserler bırakacağını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...