Melis Sezer'le A'dan Z'ye

Türk tenisinin yükselen değeri Melis Sezer tenis hayatını ve ideallerini anlattı.

Haberler 15.01.2010 - 11:13

Melis Sezer'le A'dan Z'ye

Türk tenisinin çıkardığı yeteneklerden birisi olan Melis Sezer, kendisine verilen desteğe başarılarla karşılık verip ilklere imza atmak istediğini söyledi.
Avustralya Açık Gençler Şampiyonası'na katılacak, Garanti Koza'nın kurduğu Club İstanbul&ENKA Uluslararası Tenis Akademesi'nin 16 yaşındaki oyuncusu Melis Sezer, daha önce gençler kategorisinde elemelerden itibaren katıldığı Wimbledon tecrübesinin kendisine çok şey kattığını belirterek, "Geçen yıl Wimbledon'da eleme oynamıştım, bu bir ilkti. Avustralya da bir ilk olacak. Türkiye'de bundan sonra bütün ilkleri gerçekleştirmek istiyorum. Bunun için
elimden geleni yapacağım" diye konuştu.Avustralya yolculuğu öncesi Melis Sezer, önünde uzun bir yol olan teniste önemli bir kariyer edinmek istediğini, şu anki sıralamasının 87 olduğunu ve Avustralya Açık öncesi elemede ilk 4'te bulunduğunu kaydederek, ana tablo için büyük bir şansa sahip olduğunu bildirdi.

"UZUN VADEDEKİ HEDEFİM WTA'DA İLK 200'E GİRMEK"
2010 yılı içinde ITF Junior turnuvaların hepsinde yer almak istediğini belirten başarılı genç tenisçi, uzun vadede WTA sıralamasında ilk 200'e girmeyi hedeflediğini kaydetti.WTA'da çifler sıralamasının bulunduğunu ifade eden Melis, "Uzun vadedeki hedefim WTA'da ilk 200'e girmek" dedi. Club İstanbul&ENKA Uluslararası Tenis Akademesi'nde yaptığı çalışmaların, gelişiminde kendisine önemli katkılar sağladığını anlatan Melis, "Daha önce İzmir'de çalışıyordum. Burada yabancı antrenörlerle çalışmaya başladım. Çalışma tarzımda farklılık oldu. Daha sıkı bir çalışma temposu içine girdim. Bu fark da dünya sıralamasındaki yerimi etkiledi" diye konuştu.

"İDOLÜM YOK"
Melis Sezer, kendisi için idol olarak gördüğü bir sporcu bulunmadığını ifade etti. Bu yöndeki bir soruyu yanıtlayan genç sporcu, "Örnek aldığım bir sporcu yok ama Rus Elena Dementiava'yı çok severim. Ancak kort dışındaki davranışlarını... Taktiksel veya oyun tarzı olarak idol olarak gördüğüm bir kişi henüz yok. Erkeklerde de Federer'i izlemeyi çok seviyorum" şeklinde konuştu.

"KORTTA SOĞUKKANLIYIMDIR"
Yaptığı maçlarda kortta çok soğuk kanlı olduğunu kaydeden Melis, yaşadıklarını yüzüne fazla yansıtmadığını bildirdi. Atak oynadığında forehand'ine çok güvendiğini ifade eden başarılı tenisçi, korttaki Melis ile ilgili, "Soğukkanlıyımdır. Yüz ifadem değişmez. İyi konsantre olurum. Sakinimdir, soğukkanlılığımı hep korurum. Maçın git-gellerini yüzüme yansıtmam. Dışarıya göstermem ama içimde neler neler olur... Dışarı yansıtmamak çok önemli. Atak olarak oynadığım zaman forehandime çok fazla güveniyorum. Ama backhandimle daha kontrollüyümdür" şeklinde konuştu.Grand slamlere yeni yeni girdiği için büyük turnuvalara henüz çok alışık olmadığını kaydeden Melis, "Bu turnuvaların ayrı bir heyecanı var. Bir ilki yaşamak gibi. Elimden gelen her şeyi yapmaya çalışacağım. Umarım daha güzel başarılara imza atarım" dedi.

"GENÇ TENİSÇİLERİN BENİ ÖRNEK ALMASINI İSTİYORUM"
Yoğun çalışma temposunun, dünyadaki örneklere bakıldığında çok normal olduğunu belirten Melis Sezer, genç tenisçilerin kendisini örnek almasını istedi.

Tenis'in profesyonel anlamda Türkiye'de yeni yeni ivme kazandığını kaydeden Melis, "Böyle giderse alttan gelen sporcular için gelecekten ümitliyim.

Ben şanslı bir sporcuyum. Çağla bana göre daha şanssızdı, tenise bu kadar ilgi yoktu. Türkiye'deki tenisçilerin beni örnek almasını istiyorum" dedi.Tüm gün antrenman yapması gerektiği için akşam lisesine geçmek zorunda kaldığını bildiren Melis, "Eğitimimi sürdürüyorum bir aksaklık yok" diye konuştu.

Milli tenisçi, spor yaşamını sürdürdüğü akademi için de, "Uluslararası bir akademi. Türkiye'de bu düzeyi yakalamış başka bir kulüp yok. Yurt dışındaki kulüplerle aynı programlarla çalıştırılıyoruz. Mental ve fiziksel antrenmanlarımızı da yapıyoruz. Türkiye'de bütün kulüpler böyle çalışmıyor"
şeklinde konuştu. Melis Sezer, Avustralya Açık öncesi bugün başlayan, 20 Ocak'ta tamamlanacak Traralgon ITF G1 turnuvasında mücadele edecek.

Sayfa Yükleniyor...