Belçika'nın başkenti Brüksel'deki asliye hukuk mahkemesi, iki Belçikalı tenisçi Xavier Malisse ve Yanina Wickmayer'e verilen men cezalarını erteledi. Mahkeme, kararına usule ilişkin yanlışlıkları gerekçe gösterdi.

Malisse ile Wickmayer, geçen ay Flaman anti-doping mahkemesi tarafından birer yıl cezaya çarptırılmıştı. Belçikalı tenisçiler, anti-doping yetkililerine yerlerini bildirmedikleri için cezalandırılmışlardı. Wickmayer 3, Malisse ise 2 kez yer bildirmemişti. Malisse ayrıca bir doping testine de girmemişti. Oysa Dünya Anti-Doping Ajansı'nın yeni kurallarına göre, elit atletler, yarış dışı testler için her günün bir saatini nerede geçireceklerini önceden bildirmek zorunda.

Wickmayer'in avukatına göre, Belçika'daki mahkemenin kararı her 2 oyuncunun da kortlara geri dönebileceği anlamına geliyor. Ancak cezaların tamamıyla kalkması önünde yasal engeller var.

Wickmayer'in avukatları ayrıca Dünya Anti-Doping Ajansı'nın yer bildirme kuralına, Avrupa Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde itiraz etmeye hazırlanıyor.

Ünlü tenisçiler Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) de başvurmuşlardı. Dünya Anti-Doping Ajansı ise buna karşılık mahkemeye tenisçilerin cezalarının 2'şer yıla çıkarılması için başvuruda bulunmuştu. CAS henüz kararını açıklamadı.