Mert Aydın/Berlin'in kahramanları

Bir Dünya Atletizm Şampiyonası’nı daha bitirdik. Kişisel değerlendirmelerimi yapmak istedim. İşte şampiyonanın 10 kahramanı.

24.08.2009 - 12:02

10. Berlin seyircisi: Harikaydılar. Tüm atletlere sonsuz destek verdiler. Usain Bolt’un doğum günün umutmayıp madalya töreninde, “Happy birthday to you” şarkısını söylediler. Bununla da kalmadı. Şampiyonanın son günü bayanlar 1500 finalinde İspanyol Rodriguez’in Etiyopyalı Burka’yı dirsekleyip düşürdüğünü fark edince altın sevinci yaşayan atleti yuhaladılar. Sonuç: Rodriguez’in altını geri alındı.

9. Polonya: Yıllardır her yarışmanın finalinde bir Polonyalı görmeye alışmıştık. Bu yıl işi geliştirdiler. 2 altın, 4 gümüş, 2 bronz aldılar. Bunların içinde Isinbayeva’yı geçen Rogowska-Pyrek ikilisine, dünya rekoru kıran çekiççi Anita Wlodarczyk’ten güllede altını kaçıran Majewski’ye kadar önemli isimler vardı. Yavaş yavaş bir yerlere gelmek diye buna denir.

8.Allyson Felix: Amerikan sprinterlerinin onurunu kurtaran kadın. 200 metrede Jamaikalı Veronica Campbell-Brown’ı geçmekle kalmadı; gitti 4x400 bayrakta da ABD’ye altın getiren isimlerden biri olmayı da başardı.

7.Dani Samuels: 21 yaşındaki genç Avustralyalı’nın adı bayanlar disk atma şampiyonluğu için geçmiyordu. Muhtemelen kendisi de beklemiyordu. 65.44’le kariyerinin en iyi derecesini yaparak tecrübeli rakiplerine nanik yaptı.

6.Kenya: Erkeklerde 1500 metre (biliyorum biliyorum Kamel Bahreynli ama aslen Kenyalı, tıpkı bronz alan ABD’li Lagat gibi), 3 bin engelli ve maraton, bayanlarda 5 bin ve 10 bin hep onların oldu. Neredeyse Kenenisa Bekele olmasa, uzun mesafelerde Etiyopyalılar’ı süpüreceklerdi.

5.Kenenisa Bekele: 5 bin-10 bin dublesi yapmak zordur. Hele bir de bu Dünya Şampiyonası’nda olunca. Etiyopyalı yıldız ne kadar büyük bir sporcu olduğunu bir kez daha kanıtladı bizlere.

4.Jamaika: Bu ülkenin sprint takımının en büyük yıldızından ileride bahsedeceğiz tabii ki. Ama daha önce hiç kazanamadıkları bayanlar 100 metre engelliyi de kazanınca pes dedik. Ne yapıyorlar? Nasıl çalışıyorlar? Acaba CIA, Jamaika’ya bunu incelemek için casus gönderir mi?

3.Caster Semenya: Güney Afrikalı 18 yaşındaki bu kızın müthiş altını ne yazık ki arada kaynadı gitti. Daha çok cinsiyet testi konuşuldu. Babası, “Vallahi kız” derken erkeğe benzetildi çok kişi tarafından. Kısacası Semenya konusunda fazlasıyla bel altı çalışıldı.

2.Steven Hooker: Berlin’e gelmeyecekti. Seçme günü onu karşımızda görünce şaşırdık. 5.65’i atlayıp finale kaldı. Finalde girilmeyecek bir riske girdi. 5.85’e kadar bekledi. Çünkü sakatlığı çok fazla hak kullanmasına engeldi. 5.85’te başarısız oldu. Hemen diğer haklarını 5.90’a taşıdı. Sakatlanma pahasına 5.90’ı atladı. Rakiplerinin 5.90’ı atlayamaması şanstı ama ilahi bir kuvvetin cesur Avustralyalı’ya hak ettiği yardımı yaptığına inananlardanım.

1.Usain Bolt: Ne yazalım bu adam hakkında? Semenya’ya cinsiyet testi yapıldı. Bolt’ta uzaylı geni arayalım isterseniz. Büyük bir yıldız olması değil sırrı. İstanbul’dan Paris’e, Mogadishu’dan Buenos Aires’e herkes onu kendi mahallesinin çocuğu olarak görüyor. Bu kadar sevilmesinin nedeni bu. O yüzden de onun dopingli olduğunu düşünenlere büyük öfke var. Hakikaten siz bizim çocuğa nasıl dopingli dersiniz? Cinayet sebebi vallahi!

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...