Mesaj: Geri geldik

Siena karşısında maçın genelinde oynayan her oyuncumuzdan verim almamız ve takım kimyasında problem olan Efes Pilsen'in ilk defa oyuncu rollerinin belirlemesi maçı getirdi.

Efes Pilsen sezon başından beri ilk defa Siena galibiyeti ile önemli bir maç kazanmayı başardı. Bu galibiyet sahanın her iki yanını iyi oynayarak gerçekleşti. Maçın kontrolü son beş dakika hariç hep bizde idi. O bölümde yaptığımız hata ise 78- 56 öne geçtikten sonra skora futbol maçlarında olduğu gibi koruma içgüdüsünden kaynaklandı. Bu sırada gelen 22 sayılık Siena sayıları averaj hesaplarımızı bozdu. Maçın genel tablosuna bakarsak;

Maça iyi beş tercihi ile başladık.( Kerem- Kaya- Ermal-Smith-Thornton) Bu beşin avantajı uzunlarımızın potaya hücumda yakın oynaması ve dış adamlarımızın potaya yönelmeleri ile Siena takım savunmasını ozrladı ve ilk periyot 27 sayı bulduk. Siena takımının hücumda tatlı-sert savunmamız altında sinirlenmeleri ve düzen dışına çıkmaları da işimize yaradı. Siena coachu Pianigiani savunmayı toplamak istedi oyuncu değişiklerine gitti ama çözüm bulamadı. Onlarında problemi oyun kurucu olarak Mcintyre bel bağlamaları. Bu oyuncunun savunmasını özellikle ikili oyun oynarken uzun adamlarımızın agresifliği ile iyi yaptık. Savunmadaki önemli kozları Stonerook üzerinden oynayarak onu oyundan düşürdük. Pota altı zaaflarını geldiği günden beri ilk defa aldığı süreyi olumlu kullanan Kasun ile değerlendirmeye devam ettik.( 18 dakika- 17 sayı- 9 ribaund)Top paylaşımını iyi yapmamız her pozisyondan sayı bulmamızı sağladı. Siena’nın topa yaptığı baskıyı da cezalandırmamız gereken yerde başarınca makine düzeninde işleyen savunmaları aksamış oldu. Siena özellikle hücumda her türlü düzeni denedi ama savunmamızın dengesini uzun süreli bozamadı. Bundan önceki maçlarda bizim arayışlar içine girdiğimizi düşünürsek önemli bir gelişme idi.

Maça iyi hazırlandığımız takım düzenlerinden net gözüktü. Nachbar uzun bir aradan sonra 3 numara gibi oynadı. Onun yanında Shumpert genellikle tamamlayıcı rolde oldu. Uzun rotasyonumuzdaki oyuncular fiziksel olarak oyun dakikalarından dolayı diri kaldılar.

Siena takımın tehlkikeli olduğu iki dönem vardır. Birincisi maça kötü başladıklarında alınan mola ve peşinden gelen tam saha baskı ile maçı kontrollerine alıp götürmeleri ( Biz bunu ikinci bu savunmayı denediklerinde Smith ile köşeden attığımız üçlük ile son verdik) Diğeri de ikinci yarı başında kararlı oyunu sahaya yansıtmaları.( Bunu da onları top kayıplarına ve istenmedikleri atışlara sürükleyerek aştık) Bunların yanında hakemlere verdikleri tepkilerde özellikle Başkanlarının sahaya kadar girerek bunu belirtmesi onların oyun konsantrasyonlarını bitirdi. İstatistik olarak 18 top kaybı yapmışız belki fazla gözükebilir ama yaptığımız 22 asist bunu gölgeledi. Bu asistlerde takım halinde yapıldı. Siena ise 11 asist yanında 14 top kaybı yaptı.

Diğer dikkat çeken istatistik ise yaptığımız 5 blok oldu. Maçın genelinde oynayan her oyuncumuzdan verim almamız ve takım kimyasında problem olan Efes Pilsen'in ilk defa bu maçta oyuncu rollerinin belirlemesi maçı getirdi.

Önümüzdeki hafta zorlu bir Maccabi maçımız var. Yakaladığımız bu ritmin ile maçın içinde kalacağızdır. Yine de maçın sonunu oynamak önemli olacaktır. Bundan önce son bölümlerine denk girdiğimiz maçları kaybettik! Siena maçının sonunu da kötü oynadık. Aradaki sayı farkı fazla olmasa belki de yine kötü bir rüya görebilirdik. Buna mutlaka dikkat etmemiz gerekecek!!! Yoksa iyi oynadığımız dakikalar anlamını yitirebilir. Evimizde hep kazanmaız gerekiyor ve kazanarak başladık. Şimdi de bir yolda kazanılacak bir maça ihtiyacımız var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...