ANKARA - Barcelona'nın eski futbolcularından Ronald de Boer, oynadığı futbol ve attığı gollerle dünya genelinde adından söz ettiren Lionel Messi'deki cevheri Frank Rijkaard'ın ortaya çıkarttığını söyledi.

De Boer, Messi'yi, 2005 yılındaki Dünya Gençler Futbol Şampiyonası'nda oynarken Rijkaard'la birlikte seyrettiklerini, kendisinin, Messi'nin büyük bir futbolcu olamayacağı yönünde fikir yürüttüğünü, ancak Rijkaard'ın buna karşı çıktığını söyledi.

O dönem 17 yaşında olan ve Barcelona'nın altyapısında bulunan Messi'nin maça odaklanamadığı düşüncesinde olduğunu belirten Ronald de Boer, ''Messi'nin, daha çok takım oyuncusu olması gerektiğini, çok şey yapmaya çalıştığını ve bu nedenle oynayamadığını savundum. Ama Rijkaard, bu düşünceme kesinlikle katılmadı ve tavsiyeme kulak asmadı. Messi'yi sadece bir bölgede oynatmanın doğru olmayacağını, bunun futbolcuyu kısıtlayacağını söyledi. Rijkaard, Messi'nin içgüdüleriyle oynaması gerektiğini, kısıtlanırsa büyük bir yeteneğin harcanacağını düşünüyordu'' dedi.

Messi'nin, bu konuşmadan bir yıl sonra Barcelona A takımına yükseldiğini ve oynadığı futbolla Frank Rijkaard'ı haklı çıkardığını ifade eden Ronald de Boer, Hollandalı teknik direktörün, Messi'nin ''özel olduğunu'' önceden keşfettiğini ve futbolcuyla her gün özel olarak ilgilendiğini söyledi.