Dünya kupasına katılan 32 takımın kağıt üstünde kadrolarına bakıldığında her mevkide sahip olduğu yıldızlarla Arjantin, en büyük favoriler arasında yer alıyor. Elemelerde yaşanan sıkıntılar dikkatlerin teknik direktör Diego Armando Maradona'nın üzerine yoğunlaşmasına neden olurken, efsanevi futbolcunun teknik adamlık yetenekleri de sorgulanmaya başlamıştı.
Finallerde sergileyecekleri performansla elemeleri unutturmak isteyen Arjantin Milli Takımı, Güney Afrika'daki hazırlıklarının 5. gününde kapılarını ilk kez medyaya ve taraftara açtı.

Barcelona'daki performansını milli takıma taşıyamadığı için sık sık eleştirilen Lionel Messi, Maradona'nın oynatmayı planladığı 3 forvetli sistemi beğendiğini söyledi. Messi, "Ben takımın daha fazla forvet oyuncusuyla oynamasını isterim. Bence Arjantin böyle oynamalı, elimizde bu şekilde oynayabilecek çok kaliteli oyuncular var. Bu sistemle gidip maçları kazanmalıyız" dedi.

Bu sezon La Liga'da 27 gol kaydetmesine rağmen Lionel Messi'nin gölgesinde kalan Gonzalo Higuain de kafasında sadece dünya kupası şampiyonluğunun olduğunu söyledi. Higuain, "Sadece tek şey düşünüyoruz o da harika bir dünya kupası geçirmek ve kupayı alıp evimize götürmek. Aklımızdan sadece bu geçiyor. Sıkı çalışmaya devam edeceğiz. Rakiplerimizin kaygılanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Dünya kupasında Nijerya, Güney Kore ve Yunanistan'la aynı grupta bulunan Arjantin, ilk maçını 12 Haziran'da Johannesburg'da Nijerya ile oynayacak.