Messi'yi parlatan turnuva Türkiye'de

Futbol efsanesi Maradona ve günümüzün en büyük yıldızı Messi'nin dünya sahnesine adım attığı FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, 2013 yılında Türkiye'de düzenlenecek.

03.03.2011 - 16:09

Messi'yi parlatan turnuva Türkiye'de

Türkiye, dünya çapında büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor.

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, 2013 tarihinde Türkiye'de düzenlenecek.

2005'e kadar FIFA Dünya Gençler Şampiyonası olarak da bilinen şampiyona, her iki yılda bir organize ediliyor.

Turnuvaya katılmak için ev sahibinin dışındaki 23 ülke, 6 konfederasyonun eleme maçlarını oynayacak. Ev sahibi Türkiye ise şampiyonaya doğrudan katılacak.

FIFA tarafından 1977'den beri yapılan ve 20 yaş altı futbolcuların katılabildiği bu turnuvayı en çok kazanan ülke Arjantin. Arjantin'i sırasıyla Brezilya ve Portekiz izliyor. 2009 yılındaki son kupayı Gana kazanmıştı.

Organizasyon bu yıl Kolombiya'da düzenlenecek. 2009'da Mısır'da gerçekleştirilen turnuvayı, 1.2 milyondan fazla kişi statlarda, 500 milyondan fazla kişi ise televizyondan izledi.

2007'de Kanada'da düzenlenen turnuvanın yarattığı toplam ekonomik değer 260 milyon dolar oldu. 2130 gönüllü çalışanın yanı sıra 1700 kişi iş sahibi oldu.

YILDIZLAR ADINI İLK KEZ KUPADA DUYURDU
U20 Dünya Şampiyonası'nın en iyi futbolcusuna ve gol kralına Altın Top ödülü veriliyor. Dünya futbolunun halihazırdaki 1 numarası Lionel Messi, 2005 yılındaki turnuvada hem en iyi futbolcu seçilmiş hem de gol kralı olmuştu.

Maradona 1979'da Japonya'daki şampiyonada. Maradona 1979'da Japonya'daki şampiyonada.

Bir başka futbol efsanesi Maradona da 1979'da Japonya'da düzenlenen şampiyonada Altın Top ödülünü almıştı.

Turnuvada ismini duyuran diğer ünlü futbolcular şöyle:

TÜRKİYE 10 ŞEHİR 13 STAT ÖNERDİ
FIFA-2013 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda 24 ülkenin milli takımı mücadele edecek.

Dünyanın en başarılı 24 takımının yer alacağı organizasyona katılım hakkı, kıta şampiyonalarındaki başarıya göre kazanılıyor. Türkiye, FIFA'nın ikinci en önemli spor etkinliği olan 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na ev sahibi olarak doğrudan katılacak. Bu turnuvaya son olarak 2005 yılında katılan Türkiye, Hollanda'daki şampiyonada ikinci tura yükselmişti.

UEFA, 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olan ilk 6 takımı, Dünya Kupası'na gönderiyor. Organizasyonda Asya Futbol Konfederasyonu (AFC), Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol  Konfederasyonu (CONCACAF) ve Güney Amerika Futbol Konfederasyonu'ndan (CONMEBOL) 4'er takım, Okyanusya Futbol Konfederasyonu'nun (OFC) ise 1 takım yer alacak.

Türkiye, organizasyonda oynanacak 52 maç için FIFA'ya Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa, Rize, Şanlıurfa ve Trabzon kentlerini önerdi. Ev sahibi şehir ve statlar, adaylık dosyasında önerilen 10 şehir ve 13 stat arasından FIFA'nın kararı doğrultusunda belirlenecek.

ÖZGENER: GURUR DUYUYORUM
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nı Türkiye'nin düzenleyecek olmasını TFF'nın internet sitesinde değerlendirdi.

Türk futbol tarihinin en büyük organizasyonunu Türkiye'ye kazandırmaktan büyük gurur duyduğunu vurgulayan Özgener, şu ifadeleri kullandı:

''Bu turnuvanın ülkemize getirilmesinde başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere bakanlarımızın garanti mektuplarını imzalaması ve GSGM Genel Müdürü ile teşkilatının koşulsuz destekleri hayati rol oynadı. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Aday şehir vali ve belediye başkanlarının, önerilen stat yönetimlerinin adaylık hususunda duydukları mutluluk ve koşulsuz imzaladıkları garanti mektupları ile gösterdikleri destek, TFF'yi onurlandırarak yalnız olmadığını görmemizi sağladı. Ayrıca TFF Onursal Başkanı ve FIFA İcra Kurulu üyesi, UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik'e sürecin her aşamasında yanımızda olduğu ve uluslararası düzeydeki etkinliği için tüm federasyon teşkilatı adına teşekkür ediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...