Milli kayakçı Sıla Kara'ya Slovenya'dan özveri madalyası

Slovenya'da telesiyejden düşmekte olan bir çocuğu kurtararak ülkede kahraman ilan edilen milli kayakçı Sıla Kara'ya bugün Slovenya Cumhuriyeti Polisi tarafından "Özveri Madalyası" verildi.

Anadolu Ajansı - DHA 15.10.2020 - 16:22

Milli kayakçı Sıla Kara'ya Slovenya'dan özveri madalyası

Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde düzenlenen nişan törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, milli kayakçı Sıla Kara, Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto katıldı.

Bakan Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada, Sıla Kara'nın insanlık adına önemli bir davranışta bulunduğuna işaret ederek, "Çok kıymetli sporcumuz Sıla Kara, uluslararası kayak müsabakasında kahramanca, cesurca bir tavırla bir çocuğun hayatını, onun istikbalini kurtarmış oldu. Hakikaten insanlık, sporun ruhu adına çok anlamlı bir tavrı ortaya koydu. Kendisini tebrik ediyorum" diye konuştu.

Bir çocuğun hayatını kurtaran milli sporcunun sadece Slovenya'da değil, dünyanın dört bir tarafında takdir gördüğünü belirten Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"İnsanlık, sevgi, merhamet, şefkat adına bu davranışta bulunduğunu kendisi de ortaya koydu. Aslında bu tüm dünyaya bir mesaj. Çünkü bizler yaradılanı yaradandan ötürü seven anlayışın evlatlarıyız. Bu evrensel mesajı insanlığa güzel şekilde ortaya koyduğumuzda, aslında bugün tüm insanlığın, dünyanın yaşadığı pek çok sorunun da panzehirinin bu olduğunu hep birlikte görüyoruz. Dil, din, ırk fark etmeksizin tüm insanları kucaklayabilmek, tüm insanlığa şefkat, merhamet ve adaletle yaklaşmak hakikaten bugün dünyanın karşılaştığı pek çok sorunu en güçlü şekilde çözecek reçeteyi bizlere koyuyor"

Bakan Kasapoğlu, Sıla'nın davranışıyla tüm spor camiasına güzel bir şekilde örnek olduğunu dile getirerek, "Sporun kardeşlik, sevgi demek olduğunu, iyileştirmek, gerektiğinde hayat kurtarmak olduğunu çok güzel bir şekilde ortaya koydu. Bu örnek davranışın, hem sporcularımız hem de insanlık adına unutulmaz bir davranış olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu gurur, sınırları aşan bir gurur. Tüm dünyayı evrensel mesajıyla kuşatan bir gurur. 83 milyon Türk vatandaşının yüreğinde, kalbinde iz bıraktın. Yolun açık, başarıların daim olsun" ifadelerini kullandı.

SLOVENYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: SILA KARA HIZLI VE CESUR TEPKİNİZ İÇİN SİZİ TEBRİK EDERİM

Slovenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, koordineli bir müdahale olmasaydı olay trajik bir şekilde sonuçlanabilirdi diyerek şöyle konuştu:

"İster özel ister profesyonel yaşamda olsun herhangi alanda yapılan kaliteli bir iş kişisel tatmin sağlar. Kelimenin tam anlamıyla birinin hayatını kurtardığınızda ise bu tatmin çok daha büyük olur. Hiçbir şey ya da hiç kimse sizi böyle bir duruma hazırlayamaz. Kararlılık gerektiren bir durumla karşılaştığınızda bildiğiniz ve yapabileceğiniz her şeyi ortaya koyup elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Bazen bu yüzden kendi hayatınızı bile tehlikeye atabilirsiniz.

12 Şubat 2020 günü güzel bir sabahta atlama ve kayak pistinde bir çocuk telesiyej geçidinin altından kaydı. Düşmeden hemen önce son anda ellerinden yakalayan bir kayakçı tarafından kurtarıldı. Bu kayakçı bugün aynı zamanda madalyanın sahibi olan Sıla Kara. Bir kayak merkezi çalışanı telesiyeji durdurdu ve kayak yamacındaki işçiler oradan geçen diğer insanlarla birlikte çocuğun 10 metrelik düşüşünün etkisini en aza indirecek şekilde bir güvenlik ağı gerdiler. Tüm katılımcıların koordineli müdahalesi olmasaydı olay trajik bir sonuç olabilirdi. Sayın Sıla Kara bir çocuğun hayatını kurtaran hızlı ve cesur tepkiniz için sizi tebrik ederim"

Milli sporcu Sıla Kara ise "Her insan yaşadığı sürede topluma ve insanlığa hizmet etmekle mükelleftir. Biz de Türk sporcuları olarak aldığımız eğitim ve sportif disiplinin yanında bu hoşgörüyle yetiştirildik" diye konuştu. 

Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünü hatırlatan Sıla, şunları kaydetti:

"Bizler de sporun yanı sıra insanlık adına her platformda elimizden gelenin en iyisini yapmak için buradayız. Sizler de bugün bizleri buraya davet ederek bizi yaşattınız. Umarım ki tüm dünya insanlarını yaşatmak ve toplumsal barışı kurmak üzere gayret ederler. Çok teşekkür ederim. Buradan Slovenya halkına sevgilerimi iletiyorum" 

Sloven çocuğun hayatını kurtaran Sıla Kara'ya teşekkür eden Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, milli sporcuya özveri madalyasını takdim etti.

Milli kayakçı Sıla Kara, şubat ayında Slovenya'da katıldığı Alp Disiplini Uluslararası Kayak Yarışmaları esnasında kayak pistinin zirvesine çıktığı telesiyejde (sandalyeli kayak lifti) yanında oturan ve dengesini kaybeden Sloven çocuğun aşağı düşmesini engelleyerek hayatını kurtarmıştı.

Sayfa Yükleniyor...